Crevne zarazne bolesti najčešće se javljaju tokom letnjih meseci, kada se usled visokih temperatura namirnice lakše i brže kvare, upozoravaju lekari.
"Namirnice koje se veoma lako kvare na vrućini su meso, jaja, mleko, riba i druga morska hrana, ali i voće i povrće", ukazala je epidemiolog Instituta za javno zdravlje Srbije "Milan Jovanović Batut" dr Bojana Grgić.
Ona je podsetila da zbog prevencije crevnih bolesti sve namirnice životinjskog porekla treba kuvati na temperaturi višoj od 70 stepeni, a pripremljenu hranu treba jesti što pre i ne čuvati je duže od četiri sata.
"Termički obrađenu hranu treba čuvati u frižideru na temperaturi nižoj od 10 stepeni i to u plitkim, pokrivenim posudama, ukoliko treba da se čuva duže od dva sata", navela je Grgićeva.
Ona je ukazala i da je kako bi se u letnjim mesecima izbegle crevne infekcije bitno voditi računa o higijenskim navikama i redovno prati ruke, kao i pribor kojim se priprema hrana.
"Mere prevencije crevnih infekcija su i temeljno podgrevanje hrane kao i zaštita jela od insekata ili glodara", navela je Grgićeva.
Crevne zarazne bolesti manifestuju se povišenom telesnom temperaturom, bolovima u trbuhu, mučninom, prolivom i povraćanjem, a tegobe traju uglavnom nekoliko dana.
Terapija najčešće podrazumeva mirovanje, nadoknadu tečnosti i primenu nekog probiotskog preparata za normalizaciju poremećene crevne flore kao i laganu dijetu.
Komentari (0)