Infekcije grla i gornjih disajnih puteva su najčešće izazvane virusima i česta su pojava kod dece predškolskog i školskog uzrasta tokom svih godišnjih doba.
– Više od 100 različitih vrsta virusa može da izazove laringitis, a interesantno je da jedan isti virus može da izazove različite vrste laringitisa – kaže diplomirani defektolog logoped Ranko Vuković i objašnjava da se bakterije u ovim oboljenjima kasnije javljaju u vidu superinfekcije koja utiče na trajanje, težinu i komplikacije bolesti.
Simptomi bolesti
– kijanje
– zapušen nos
– „unjkav“ govor
– pojačano curenje iz nosa
– suvo grebanje nepca
– bol u uhu
– „zaglušenost“
– bol u jagodicama obraza
OPREZ: Ako su infekcije česte, traju dugo i pređu u hroničnu fazu, to kod dece može biti podloga za razvoj poremećaja govora i jezika!
Komplikacije
Infekcija nosne duplje se lako spušta u donje delove organizma u vidu gušobolje, otoka i naslaga tečnosti i sluzi, pojave otežanog i bolnog gutanja, kašlja i promuklosti.
– Koksaki virus daje i takozvane herpesne angine sa karakterističnim mehurićima u ždrelu, koji nakon pucanja ostavljaju otvorene ranice – upozorava dr Vuković.
Spuštanje infekcije na grlo dovodi najpre do otoka, koji otežava govor i glas, zatim se stvara i otok iznad glasnica, koji za nekoliko sati može da preraste u tešku gušobolju sa poremećajem gutanja, promenom glasa od promuklosti do potpunog gubitka glasa.
Kašalj je nadražajni, bolan, najčešće suv i zvuči kao „magareći rev“ ili „lavež psa“. Pojava produktivnog kašlja, sa iskašljavanjem znak je sekundarne bakterijske infekcije.
Terapija
Po njegovim rečima, deca koja su u govornoj rehabilitaciji trebalo bi da naprave pauzu u terapiji, odnosno da sprovedu „terapiju ćutanjem“, da piju čajeve, da ispiraju nos i inhaliraju se.
– Deca sklona respiratornim infekcijama trebalo bi da budu pod stalnim nadzorom ORL lekara, zbog upala ušiju koje naročito u predškolskom uzrastu ometaju, usporavaju i oštećuju usvajanje jezika i razvoj govora – zaključuje dr Vuković
Komentari (0)