Poljoprivredna inspekcija nastaviće pojačanu kontrolu proizvoda biljnog porekla u marketima u pojedinim regionima Srbije zato što su rezultati poslednje kontrole bili poražavajući.
Za samo sedam dana inspekcija je sa tržišta povukla 326 kilograma voća i povrća zato što je bilo trulo i smežurano, 350 kilograma prehrambenih proizvoda zbog isteka roka trajanja i 5.780 kilograma proizvoda koji nisu bili pravilno deklarisani.
– Kontrolom je bilo obuhvaćeno ukupno 169 većih objekata. Najmanje problema zatekli smo u objektima velikih trgovinskih lanaca, a najviše u manjim radnjama. Tako su nepravilnosti utvrđene u 79 objekata, pa je protiv njih 26 podnet zahtev sudiji za prekršaje, a protiv 53 su podnesene prijave za privredni prestup. Za 57 objekata izrečena je i zabrana prometa ovom robom, dok su za 22 objekta izdata rešenja za uklanjanje nedostataka vezanih za deklaraciju robe – kaže Nenad Vujović, načelnik Odeljenja poljoprivredne inspekcije za kontrolu kvaliteta poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i organske proizvodnje.
On dodaje da ovi rezultati pokazuju da se odluka inspekcije o tome da treba pojačati kontrolu u ovim objektima pokazala kao ispravna.
Poslednja kontrola rađena je u svim većim marketima na teritoriji cele Srbije od 23. do 30. aprila ove godine. Inače, ovo je treća kontrola kvaliteta proizvoda biljnog porekla koja je urađena od početka ove godine.
– Od početka ove godine obavili smo ukupno 1.277 kontrola u maloprodajnim objektima. Analize su pokazale da je 16,67 odsto uzorkovanih proizvoda bilo neispravno jer ili nisu imali potpune deklaracije ili nisu odgovarali parametrima kvaliteta – kaže Vujović.
Rigorozne kontrole na graničnim prelazima
Vujović objašnjava da inspekcijska služba posluje i na graničnim prelazima u Srbiji gde obavlja kontrolu kvaliteta svake pošiljke koja ulazi u zemlju.
– Inspekcija od svake pošiljke za analizu uzima uzorke koji se kontrolišu u laboratorijama. Ukoliko se pokažu da su u redu, takva roba se pušta na tržište Srbije. Od početka ove godine prekontrolisali smo 8.200 pošiljki i zabranili uvoz 322 tone robe u vrednosti od 21 milion dinara. Od toga se 67 tona odnosilo na voće i povrće, 26 tona za njihove prerađevine, 150 tona za žitno-mlinske i pekarske proizvode… – kaže Vujović.
Komentari (0)