Veterinarski inspektori zaplenili su i uništili oko 1000 kilograma hrane, mesa i mesnih prerađevina koje su građani uneli iz Mađarske u našu zemlju. Reč je o hrani koju su građani uneli uprkos zabrani uvoza mesa u Srbiju zbog pojave bolesti afričke kuge kod severnih suseda.
Iako je Ministarstvo poljoprivrede krajem aprila zabranilo uvoz svinjskog mesa i proizvoda od mesa iz Mađarske, a na graničnim prelazima su pojačane kontrole veterinarske inspekcije, ipak, na pijacama u Srbiji mogu se kupiti mesne prerađevine iz Mađarske koje su u našu zemlju najčešće ušle u prtljažniku automobila.
– Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je u saradnji sa Carinskom policijom i Upravom policije sprovelo više zajedničkih kontrola i više od tonu robe je oduzeto u zadnjih nedelju dana – kaže načelnik Veterinarske inspekcije Zoran Ivanović.
Foto: Pixabay
Situacija u Mađarskoj, što se tiče afričke kuge, trenutno je pod kontrolom, objašnjava Ivanović za Tanjug, ali je nedavno Veterinarska inspekcija u Srbiji dobila informaciju da se na severoistoku Mađarske pojavio još jedan slučaj afričke kuge.
– Veterinarska inspekcija ne može biti prisutna u svako vreme i na svakom mestu i zato je svaki potrošač u stvari inspektor koji može da sugeriše veterinsrskoj inspekciji, ako postoje neki problemi – kaže Ivanović.
U Srbiji, napominje, nema naznaka da bi bolest moga da se pojavi, ali apeluje na građane da hranu, posebno sada u letnjim mesecima, kupuju samo na mestima koja su pod kontrolom inspekcija i gde se hrana čuva u rashladnim vitrinama.
Objašnjava da zaplenjena hrana u Srbiju nije došla ilegalnim kanalima, već je prevezena kolima, te apeluje i na carinske službe da pojačaju nadzor nad vozilima koja ulaze u našu zemlju.
Naročitu pažnju treba obratiti kada su u pitanju deca, jer su ona posebno osetljiva na neispravne namirnice, bilo da su sumnjivog porekla, bilo da jer reč o sastavu namirnica, roku trajanja, načinu čuvanja i slično. Roditelji treba da uvek vode računa da hrana bude proverena, posebno u trudnoći ili u ishrani beba i male dece.
U Veterinarskoj inspekciji objašnjavaju da se živinsko meso, kako u prodavnicama tako i na pijacama, mora čuvati na temperaturi od 2 stepena, hrana životinjskog porekla (mesne prerađevine, salame, viršle…) na 4 stepena, a mlečni proizvodi na 8 stepeni, jer, kažu, bakterije u hrani koja se ne čuva na tim temperaturama se umnožavaju na svakih 20 minuta.
Izvor: B92.net
Komentari (0)