Sladolede u poslastičarnicama i u vitrinama ni ove godine nema ko da kontroliše. Veterinarska inspekcija brine samo o fabričkim poslasticama, dok sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja kaže da nema nikakve nadležnosti u kontroli zanatskih sladoleda.
Ovaj problem je nastao zbog različitog tumačenja Zakona o bezbednosti hrane, a dok ne bude rešen, kupci rizikuju da uz kuglu sladoleda dobiju i zdravstvene tegobe. Veterinarska inspekcija Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kontroliše sladoled u proizvodnim pogonima.
"U proizvodnji se kontroliše ulazna sirovina (mleko, jaja), dodaci kao i gotov proizvod. Sladoled iz uvoza u zemlju ulazi na osnovu rešenja o nesmetanom uvozu koji izdaje Uprava za veterinu, pod inspekcijskim nadzorom granične veterinarske inspekcije", kažu za "Blic" u Veterinarskoj inspekciji.
Predsednik Udruženja pekara, poslastičara i koradžija “Esnaf” Dragan Milojević, kaže da poslastičari više ne prave sladoled kao ranije po starim receptima, već se sad ta zanatska grana modernizovala.
"Poslastičari kupuju gotove italijanske paste od kojih prave sladoled, sve namirnice su kvalitetne. Svi poslastičari nose nekoliko puta u toku sezone proizvode na analizu, tako da su bezbedni", kaže Milojević.
Konzumiranje pokvarenog sladoleda može dovesti do trovanja, posebno u letnjem periodu. Simptomi koji se javljaju su bol u stomaku, povraćanje, dijareja i blago povišena temperatura.
"Nismo imali pozive građana koji su se žalili na ovakve tegobe, izazvane konzumiranjem neispravnog sladoleda, ali savet je sugrađanima da budu pažljivi", kažu u Hitnoj pomoći
Komentari (0)