Na ovaj korak Paraćinci su se odlučili zato što se za proteklih devet godina broj stanovnika smanjio za 4.000, odnosno mortalitet je veći od nataliteta.
U ovoj opštini godišnje se rodi oko 500 beba, ali to nije dovoljno da se pokrije mortalitet i krene prosta reprodukcija, kažu u ovdašnjem porodilištu.
Sekretar Skupštine opštine Paraćin Tatjana Žikić za Tanjug kaže da je reč o novini koja je omogućena usvajanjem opštinske odluke o socijalnoj zaštiti.
Radi se o potpuno novom obliku materijalne podrške koju opština pruža, zato ona ima socijalnu notu.
Pravo da ostvare ovu naknadu imaju porodice koje zbog steriliteta nemaju dece, a u postupku su vantelesne oplodnje.
Žena mora da bude mlađa od 40 godina i da je imala već dva pokušaja.
Opština finansira troškove postupka u celosti ako ukupna primanja para ne prelaze tri prosečne zarade u Srbiji. To iznosi oko 120.000 dinara. Ali, ako bračni par zarađuje između tri i četiri proseka troškovi se nadoknađuju u visini od 50 odsto.
Žena može sama da izabere na kojoj će klinici da obavi postupak, ali opština plaća iznos po kojoj se taj postupak radi na beogradskom GAK-u. To je iznos od oko 205.000 dinara.
Zainteresovani parovi već podnose zahteve Odeljenju za javne službe i lokalni razvoj. Uz ostalu dokumentaciju, potrebno je da žene imaju i zakazan termin kod lekara za oplodnju u nekoj od ovlašćenih zdravstvenih ustanova i profakturu, objasnila je Tatjana Žikić.
Naknade se odobravaju po redosledu zahteva.
Prva žena koja je već iskoristila sredstva iz opštinske kase je jedna 40-togodišnja Paraćinka. Do sada je imala sedam pokušaja, a opština finansira osmi.
Na vantelesnu oplodnju jagodinska Filijala RŽO u prošloj godini uputila je 65 parova iz svih šest Pomoravskih opština. Deset parova bilo je iz Paraćina.
Sa finansiranjem vantelesne oplodnje grad na Crnici svrstao se u red malobrojnih gradova u Srbiji koji želi da na ovaj način poboljša natalitet.
Pročitajte još:
Korisni saveti o vantelesnoj oplodnji >>
Beograd finansira i treći pokušaj vantelesne oplodnje >>
Komentari (0)