Stručnjaci savetuju da Papanikolau test treba raditi na svake tri godine, jer se rak grlića materice sporo razvija. Prečeste kontrole često pronalaze benigne infekcije koje je bolje ostaviti da se same srede nego lečiti, poručuje Filip Kastl iz Američkog udruženja za kliničku patologiju.
Preporuka da se test uradi na svakih tri ili pet godina, bazirana je na dokazima da se rak grlića materice sporo razvija, tako da je malo verovatno da bi posle negativnih rezultata papa testa u roku od nekoliko godina bolest mogla da uznapreduje.
– Žene koje su dobile rak ili umrle od te vrste raka su one koje nisu išle na redovne kontrole – rekla je Rojtersu doktorka Virdžinija Mojer iz Preventivnog servisa.
Mojerova je dodala da žene koje nekoliko godina ne urade pregled nisu problem, već one koje uopšte ne odlaze na testove.
– Moramo da privučemo žene koje godinama nisu radile papa test da to urade. Žene koje ne odlaze na kontrole su tragedija – upozorila je Mojerova.
Papa test bi, smatraju stručnjaci, trebalo da se radi na svake tri godine kod žena između 21. i 65. godine, ili na svakih pet godina kada se Papa testovi rade zajedno sa testom na HPV (Humani papiloma virus).
Osobe ženskog pola mlađe od 30 godina ne bi trebalo da se testiraju na HPV, zato što su seksualno prenosive infekcije uobičajene kod mladih ljudi i često same nestaju, bez tendencije da prouzrokuju rak.
Žene koje su starije od 65 godina i koje su redovno išle na kontrole mahom se može reći da su „mirne” kada je reč o raku, osim ako nemaju predispozicije da obole od kancera.
Takođe, žene koje su se vakcinisale protiv HPV-a bi trebale redovno da se kontrolišu.
– Prečeste i preintenzivne kontrole često pronalaze benigne infekcije koje bi bilo bolje ostaviti da se same srede nego lečiti – rekao je Filip Kastl iz Američkog udruženja za kliničku patologiju.
Pročitajte još:
Poboljšan DNK test na HPV >>
Komentari (0)