Mnoga deca (ali i odrasli) boje se vode iz naizgled neobjašnjivih razloga. Za malu decu boravak u moru ili jezeru znači jedno iskustvo u kojem ne postoje jasne granice, te se stoga mogu osećati preplašeno i preplavljeno. Dete nikada ne treba prisiljavati na ulazak u vodu – unošenje u vodu deteta koje se boji može samo učvrstiti strah.
Najbolje rešenje je dozvoliti detetu da se igra u onoj udaljenosti od vode koja mu najviše odgovara. Vi se možete igrati i veseliti na plaži, u plićaku pokazujući detetu kako zabavno to iskustvo može biti. Dete će vam se možda pridružiti držeći vas za ruku. Kada se to dogodi, dozvolite detetu da vas vodi i odlučuje koliko duboko ćete ući, koliko dugo ćete ostati u vodi. Možete podsticati dete da se igra izazivajući talase i bežeći od njih dodirujući vodu samo stopalima. Na ovaj način dete će povezati vodu sa pozitivnim osećanjima poput zabave.
Ako imate vrlo malo dete (oko godinu dana starosti) možete pokušati odagnati strah od vode pre samog ulaska u more. U tu svrhu možete napuniti bazenčić i držati ga kraj plićaka. Podstičite dete na igru u bazenčiću (pod vašim budnim okom, naravno). Igrajući se “na sigurnom”, dete će postepeno prihvatati okolinu. Primetiće drugu decu koja se slobodno i radosno igraju u moru i plivaju, a i samo će se pri tome zabavljati. Ne propustite da detetu redovno ponudite igru u plićaku ili plivanje s vama u dečjem čamcu, sa sigurnosnom kolutom. U nekom trenutku, dete će vam se priključiti u igri ili šetanju po plićaku.
Uopšteno je dobro za decu svih uzrasta pohađanje kursa plivanja (posebno ako uključuje i dete i roditelja). Možete reći detetu da je učenje plivanja dobro radi bezbednosti u bazenu, jezeru ili moru. Ako prvih dana odbija ulazak u vodu, sedite i posmatrajte drugu decu. S vremenom će znatiželja učiniti svoje, pa će dete barem pokušati. Dobro je tokom kupanja i igranja u kadi napunjenoj vodom napominjati kako je dete prava ribica i da će sigurno super plivati jednog dana. Najvažnije je da dete od početka povezuje vodu s ugodom, sigurnošću, zabavom, pa će i boravak na moru proteći s manje straha, a dete brže i lakše proplivati.
Postoje deca kojima je i u kupanje u kadi iz nekog razloga veoma neprijatno, bilo da se boje vode, bilo da im smetaju kapljice u očima ili im ne odgovara temperatura vode koja je za nas idealna. Pokušajte da otkrijete koji razlog se krije u pozadini negodovanja kod vašeg deteta i pokušajte da ostanete smireni dok dete vrišti u svakom dodiru sa vodom. Neka deca vide da voda otiče u odvod i boje se da bi mogla da ih povuče sa sobom, a nama se čini da se boje kupanja. Neki od mogućih razloga mogu biti i šampon koji grize oči, strah od bojlera ili prskanja vode, zagrcnjavanja…
Komentari (0)