Pandemija korona virusa poklopila se sa naglim porastom simptoma depresije i PTSP kod dece od 11 do 12 godina.
Foto: Freepik
Nova studija Instituta za psihijatriju, psihologiju i neuronauku (IoPPN) na Kraljevskom koledžu u Londonu, u saradnji sa univerzitetima u Liverpoolu i Readingu, objavljena u naučnom časopisu JCPP Advances, pokazuje da je pandemija koronavirusa dovela do naglog povećanja simptoma depresija i PTSP kod dece uzrasta 11 i 12 godina.
Istraživači sada traže da zdravstvenih radnika veću podršku ovoj grupi adolescenata kako bi deca dobila potrebnu pomoć za suočavanje sa nastalim problemima.
Studija se bavi mentalnim zdravljem adolescenata i upoređuje nivoe emocionalnih i problema u ponašanju neposredno pre i tokom pandemije.
Rasprostranjena je zabrinutost u vezi sa uticajem pandemije, mera vanrednog stanja i socijalnog distanciranja na mentalno zdravlje dece i adolescenata.
Foto: Freepik
U studiji su učestvovala deca uzrasta od 11 do 12 godina i njihove majke, a akcenat studije je na zdravlju i razvoju deteta. Studija je obuhvatila podatke o mentalnom zdravlju prikupljene između decembra 2019. i marta 2020. godine i ponovo tri meseca kasnije. Od 202 učesnika, 89% je procenjeno pre i posle početnog perioda izolacije. Od toga, 44% je prijavilo povećanje simptoma depresije, dok je 26% reklo isto o PTSP-u.
Devojčice teže podnele pandemiju
Devojčice, kao i deca sa prethodnim emocionalnim problemima, su imale povećanu stopu depresije nakon početka pandemije. Grupa devojčica koja je doživela najveći porast problema u ponašanju su oni bez prethodnog iskustva sa istim. Ovi podaci ukazuje na to da je početak mentalnih promena bio povezan sa pandemijom.
Pre pandemije, stope depresije majki bile su veće u porodicama koje su bile izložene većem siromaštvu.
Pročitaj još
Biti trudnica u doba korone – kako se izboriti sa strahom i stresom?
Komentari (0)