Prednacrt Građanskog zakonika ne donosi mnogo novina u oblasti zloupotreba roditeljskog prava, jer i sadašnji propisi predviđaju kažnjavanje roditelja koji to čine, izjavila je zamenica Pokrajisnkog ombudsmana za zaštitu prava deteta Marija Kordić.
Prednacrt Građanskog zakonika izradila je i objavila Komisija Vlade Srbije, a njegove odredbe propisuju zabranu da roditelji fizički kažnjavaju decu.
Kordić je na tribini “Fizičko kažnjavanje dece – uzroci i posledice” u Novom Sadu, rekla da taj zakonik neće podrazumevati kaznu zatvora za roditelje, kako su to protumačili pojedini mediji, već će roditelji od organa starteljstva, odnosno Centra za socijalni rad, “dobiti upozorenje”.
Pljesklanje po rukama za opasnu stvar je prihvatljivo
“Centri za socijalni rad će izvršiti ‘korektivni nadzor’ i u slučaju da roditelji primenjuju fizičko kažnjavanje, uputiće ih na savetovanje u specijalizovane ustanove, koje će ih onda edukovati kako da svoje roditeljske metode promene”, objasnila je Kordić.
Dodala je da i sadašnje odredbe Porodičnog zakona predviđaju da dete može da prijavi svoje roditelje, da to mogu da učine komšije ili prijatelji, ali da upravo zbog toga postoje “organi starateljsva”, koji imaju ulogu da procene da li je nešto svarno povreda zakona ili ne.
Profesorka sa Odseka za psihologiju Univerziteta u Novom Sadu Marija Zotović Kostić ocenila je da je problem u javnosti nastao jer se ljudi “plaše da je fizičko kažnjavanje isto što i zlostavljanje deteta”.
Deca mogu i da se vaspitavaju bez fizičkog kažnjavanja
“Postoje različiti oblici fizičkog kažnjavanja. Ako se najblaži oblik, odnosno pljeskanje po rukama i slično, koristi da bi se sprečilo dete da stavi, na primer prst u rernu, onda naravno da je to poželjno i neophodno”, kazala je ona.
Predstavnica Mreže organizacija za decu Srbije Tatjana Lazor Obradović poručila je da je moguće decu vaspitavati bez fizičkog kažnjavanja, kao i da je potrebno “eksplicitno u zakonima napisati tu zabranu”.
“Postoje brojne alternative u vaspitanju i zakoni moraju propisati šta je to što se ne sme dozvoliti. Roditeljima je onda potrebna podrška, odnosno da im se pokaže i objasni šta da rade ako znaju da ne smeju da fizički kažnjavaju decu”, rekla je Lazor Obradović.
Dodala je da je naše drušvo još uvek društvo u kojem vladaju “tradicionalizmi i jak uticaj prošlih vremena i patrijarhata”, i da zbog toga roditelji za fizičko kažnjavanje dece koriste izgovore tipa “i ja sam dobijao batine pa šta mi fali”.
Komentari (0)