Od potrebnih 19 anesteziologa, pančevačka bolnica ima svega devet, od kojih već troje ispunjava uslove za penziju. Zbog manjka anesteziologa ukidaju se porođaji uz epiduralnu anesteziju.
Duže se čeka i na pojedine operacije, i pored svih nastojanja da se sa postojećim brojem lekara i ostajanjem prekovremeno organizuje redovan nivo rada operacionog bloka.
Dragana Račić porodila se u pančevačkoj bolnici uz epiduralnu anesteziju, kako je i želela, ali mnogim trudnicama, zbog manjka anesteziologa, ova usluga više neće biti omogućena.
“Porođaj uz epidural nije više moguć popodne i noću, zbog odluke da se od ove godine anesteziolozi ne plaćaju za dodatni rad”, kaže Dragana Račić.
Od potrebnih 19 anesteziologa, u bolnici radi svega devet
“Do sada je praksa bila da se od 1.500 porođaja godišnje, više od 200 obavi uz epiduralnu anesteziju”, objašnjava dr Todor Višekruna, načelnik asnesteziologa u pančevačkoj bolnici.
Od potrebnih 19 anesteziologa, u bolnici radi svega devet, od kojih troje već ima uslove za penziju. I pored toga, nastoji se da organizacija redovnog rada operacionog bloka što manje trpi.
U pančevačkoj bolnici u proseku se godišnje uradi oko šest i po hiljada intervencija koje zahtevaju anesteziju.
“Manjak anesteziologa na tržištu rada, njihov odlazak u inostranstvo i na privatne klinike, gde su bolje plaćeni, doveli su do ovog problema, kao i pooštreni uslovi zapošljavanja, gde se pre raspisivanja konkursa traži odobrenje nadležnih ministarstava”, ističe dr Milan Milić, direktor Opšte bolnice Pančevo.
Iako je manjak anesteziologa najalarmantniji, nedostaje još lekara, najviše ortopeda i hirurga. Prema propisanim standardima, u ovom trenutku pančevačkoj bolnici treba još 30 lekara i 87 medicinskih sestara.
Komentari (0)