Doba u kojoj žena u proseku dobije poslednju menstruaciju jeste otprilike 50 godina, no sve je više onih koje dožive ranu menopauzu, dakle pre 45 godine.
I dok menopauza označava poslednju menstruaciju nakon koje hormonske promene uzrokuju prestanak funkcije jajnika, razdoblje perimenopauze, dakle ono u kojem se jajnici počinju trošiti, počinje i do deset godina ranije.
Stoga neke žene već u srednjim tridesetim ulaze u perimenopauzu i bez obzira na neka mišljenja kako korišćenje kontracepcijske pilule može odložiti menopauzu, baš ništa neće sprečiti nestajanje jajašaca.
Kako prepoznati početak menopauze?
Prvi i najverovatniji pokazatelj ulaska u perimenopauzu su neredovne menstruacije. Osim toga, tu su i česte promene raspoloženja, jači simptmi PMS-a, a kasnije drhtavice i noćno znojenje.
No kako biste sa sigurnošću znali da ste u perimenopauzi, moguće je napraviti i krvne pretrage na početku ciklusa, jer je tada lakše izmeriti nivoe hormona.
I dok te hormonske pretrage daju tačnu sliku onoga što se događa, ne mogu predvideti ono što nas očekuje. Ali zato nam neki pokazatelji mogu najaviti promene koje dolaze. Pa ako znate kad je vaša majka ušla u menopauzu, to bi vam mogao biti vodič, ali ne i jamstvo da ćete zaista i vi u toj dobi izgubiti menstruaciju.
Naime, genetika zaista utiče na to. Ako ste pak prvu menstruaciju dobili ranije, kasnije biste je i trebali izgubiti. I težina je svojevrsni pokazatelj kada biste mogli ući u menopauzu. Poznato je da masti skladište estrogen što znači da što više sala imate, menopauza će vas zadesiti kasnije.
Debljina nakon menopauze predstavlja veći rizik za nastanak ozbiljnih bolesti poput srčanih, moždanog udara, raka dojke… Dvostruko veći rizik za ranu menopauzu imaju i žene koje puše.
Komentari (0)