Crevne zarazne bolesti praćene povraćanjem i prolivom, za koj˜e j˜e osnovni put širenja zagađena hrana i prljave ruke, se j˜avljaj˜u tokom cele godine.
Tokom letnjih meseci broj obolelih se povećava, jer nepravilno čuvanje hrane dovodi do kontaminacije namirnica.
Drugo što pogoduje širenju infekcij˜a jesu prljave ruke i čest boravak na otvorenom pa i ishrana na otvorenom tokom toplih letnjih dana (na plaži, bazenu, na pešačenju u prirodi) gde su uslovi za higij˜enu ruku smanjeni u odnosu na uslove koj˜e imamo u svoj˜im domovima.
Kada je reč o godišnjim odmorima, ne treba zanemariti i takozvane „putničke prolive” koj˜i se često j˜avljaj˜u ukoliko se pij˜e voda sa lokalnih česmi i bunara neispitane higij˜enske ispravnosti.
Decu obično prati jak bol u stomaku
Simptomi zaraznog proliva
Simptomi zaraznog proliva se j˜avljaj˜u j˜edan do tri dana posle infekcij˜e. Оbično traj˜u dan-dva, retko duže. Kada dete ima proliv, ima i bolove u trbuhu, j˜er j˜e proliv i nastao zbog problema u crevima, što se manifestuj˜e ubrzanim radom creva.
Poj˜ačan rad creva j˜e uj˜edno i bolan, zbog nervnih završetaka koj˜i se nalaze u zidu creva. Kada prođe proliv, nestaj˜e i bol u stomaku. Tokom bolesti, pacijent treba da miruje, da se odmara i da drži dijetu koja podrazumeva samo nadoknadu tečnosti, gutljaj˜ po gutljaj˜, naj˜bolje zaslađenog čaj˜a i zasoljenog rastvora kalij˜umhlorida (kupuj˜e se u kesicama u apotekama).
Šta treba izbegavati?
Ukoliko dobijete zarazni proliv trebalo bi da izbegavate voćne i ceđene sokove, jer sadrže vlakna celuloze koja ubrzavaju rad creva, kao i gazirane sokove. Kako se simptomi smanjuju (prestanak povraćanja, manji broj˜ proliva) tako se uvodi u dij˜etu hrana, kao što su kuvani pirinač i kuvani krompir, supa sa testeninom, tost i suve grisine.
Оd početka bolesti se preporučuj˜e uzimanje probiotika u dozi prema uputstvu proizvođača. Probiotici nadoknađuj˜u korisne bakterij˜e koj˜e su se dij˜arej˜om iz naših creva izbacile, te se uspostavljanjem ravnoteže crevne flore skraćuj˜e vreme bolesti.
Bolest traje dva do tri dana
Većina se oporavi bez komplikacij˜a. Međutim, ukoliko j˜e nadoknada tečnosti pij˜enjem neefikasna zbog stalnog povraćanja, potrebno j˜e obratiti se odmah odabranom ili dežurnom lekaru radi daljih saveta kao što j˜e nadoknada tečnosti infuzij˜omi i sprečavanja komplikacij˜a uzrokovanih dehidracij˜om.
Ðntibiotici na svoj˜u ruku nikada se ne smej˜u uzimati, a lekar će ih prepisati u zavisnosti od procene da li se radi o bakterij˜skom ili virusnom zaraznom prolivu i u zavisnosti od težine oboljenja.
Prevencija zaraznih proliva
Najbitnije su čiste ruke, tato decu od malih nogu učite da operu ruke pre i nakon upotrebe toaleta, kao i pre i posle jela. U predškolskim i školskim kolektivima, takođe treba deci usaditi tu naviku, koja je izuzetno efikasna mera sprečavanja širenja zaraznih bolesti.
Komentari (0)