Foto:

Ovo su najuspešniji influenseri u Srbiji

Izvor: Forbes

 Reklamiraju proizvode, snimaju se, fotografišu. Broje na hiljade pratilaca na mrežama i tinejdžeri ih obožavaju. Sve to se odnosi na influensere. Iako važe za ljude koji, zbog svoje popularnosti, ostvaruju veliki uticaj, postavlja se pitanje da li je taj uticaj stvaran i koliko im publika u Srbiji zaista veruje.

 


Foto: Instagram printscreen

 
Neki od njih imali su i ozbiljne gafove, čak i sukobe sa zakonom, ali to očigledno ne umanjuje njihovu popularnost.
Prema istraživanju stanja društvenih medija u Srbiji, koju sprovodi agencija Pioniri u saradnji sa istraživačkom agencijom Smart Plus Riserč (Smart Plus Research) već sedmu godinu za redom, na reprezentativnom uzorku od 1.000 ispitanika, čak 46 odsto njih je reklo da uglavnom ne veruje preporukama influensera koje prate na društvenim mrežama, dok 16 odsto njih uopšte ne veruje. Samo četiri odsto im veruje, a 34 odsto njih uglavnom veruje.

Top 10 po izboru ispitanika

 

Na osnovu pomenutog istraživanja, predstavljamo listu 10 influensera za koje su ispitanici, kao odgovor na otvoren tip pitanja, rekli da prate.
Bogdan Ilić
Prvi na listi je Bogdan Ilić, poznatiji kao Baka Prase, čiji profil na Jutjubu postoji od 2011. godine, a danas ima 2.290.000 pratilaca. Svoju karijeru započeo je u gejming industriji, potom je uplovio u muzičke vode, komentarišući tuđe pesme, ali i snimajući sopstvene. Do sada, pokretao je nekoliko biznisa, poput brenda odeće „Šaim se”, igraonice za gejming, ali i lanca restorana „Kod Bake”.
Milan Maglov
Maglov je takođe jedno od najčešćih imena koja su se spominjala među ispitanicima. Nekada javnosti poznat po Fejsbuk stranici „Dnevna doza kreativnosti”, a kasnije i po brojnim drugim stranicama koje je vodio za svoje klijente kao frilenser. Danas radi kao edukator iz oblasti promocije biznisa na društvenim mrežama i na društvenoj mreži Instagram ga prati 203.000 ljudi.

Zorana Jovanović Zorannah
Na trećem mestu prema broju spominjanja, našla se modna blogerka i jutrjuberka Zorana Jovanović, poznatija kao Zorannah. Karijeru je započela otvaranjem modnog bloga „Zorannah‘s fashion corner” i saradnjom sa različitim brendovima koje je reklamirala. Prvu knjigu izdala je 2015. godine, a godinu dana kasnije, objavila je još dve. Osim toga, kreirala je i svoj brend kozmetike Zobjuti (Zobeauty), kao i parfem.
Dunja Jovanić
Dunja Jovanić, pod pseudonimom „imafashionbabe” je prvenstveno pokrenula blog posvećen modi i ženskoj lepoti. Međutim, kako je njena publika rasla, tako su se i sadržaji, ali i kanali plasiranja širili. Njen Instagram profil danas ima 368.000 pratilaca i na njemu svakodnevno deli savete, predloge autfita, ali i reklamira različite proizvode.
Tako je i njena saradnja sa brendom Mejbilin Njujork otpočela lansiranjem linije karmina za usne sa njenim potpisom. Osim toga, postala je zaštitno lice brenda Kiko Milano, a tu su i saradnje sa Najkom, BMW-om, Koka-kolom itd. Danas ima sopstvenu liniju odeće „BÉBÉ BY DUNJA”, a dobitnica je nagrade influenserka godine („Elle influencer of the year”).

Tamara Kalinić
Kada je reč o priznanjima, nagradu za najbolji međunarodni blog 2016. dobila je influenserka Tamara Kalinić, koja se takođe našla na listi 10 najuticajnih influensera, prema istraživanju stanja društvenih medija. Tamarin blog Glem end Gliter (Glam&Glitter) sadrži niz tema – modu, lajfstajl, lepotu, turističke atrakcije, ali i sekciju šop gde njeni pratioci mogu da pronađu određene komade odeće koje ona preporučuje. Tokom svoje karijere, saradnju je ostvarila sa brendovima Dior, Fendi, Šanel, Zara, Mango i mnogim drugim. Na Instagramu ima više od milion i po pratilaca, a sadržaj koji kreira, plasira i na Jutjub i Tiktok platformama.
Lea Stanković
Još kao četrnaestogodišnjakinja, Lea Stanković prvi video na Jutjubu objavila je uz maminu podršku, a teme kojima se bavila u svojim videima uključuju svakodnevni život, vlogove, savete o lepoti, šminkanju i slično. Za samo dve godine došla je do prvih 100.000 pretplatnika na Jutjubu, a 2018. godine, baš kao i Zorana, objavljuje svoju knjigu koja je na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu bila treći najprodavaniji naslov. Nakon osam godina snimanja, uspela je da prikupi 829.000 pratilaca na Jutjubu.
Tamara Ćosić
Na listi se takođe našla i influenserka Tamara Ćosić koja na svojim Jutjub i Instagram nalozima deli savete o lepoti i zdravlju. Pod pseudonimom „Lepa svaki dan”, okuplja publiku od skoro 207.000 pratilaca. Želja joj je oduvek bila da otvori salon lepote koji će pružati različite tretmane lica i tela i estetske procedure, što joj se i ostvarilo 2021. godine.
Strahinja Ćalović
Javnosti poznat kao „Aca informacija” na Instagramu deli skečeve, ali i sportske vesti i jedan je od najčešće spomenutih u anketi. Kako je već govorio, inicijalna ideja bila mu je da, po uzoru na ljude iz inostranstva, kreira Tviter nalog na kom će deliti zanimljivosti iz sporta. To se potom proširilo i na druge društvene mreže, poput Instagrama i Fejsbuka, a danas kao specijalista za digitalni marketing na društvenim mrežama, prikuplja pratioce i putem stranice na kojoj deli svakodnevicu odrastanja svojih mališana i njihovih dogodovština na profilu „Tatin dnevnik”.

Marko Marijoković
I dok neki dele smešne situacije iz života svoje dece, na listi se našla i, reklo bi se, najpoznatija baka Balkana. Reč je o baka Dragici, čije video klipove možemo da vidimo na mrežama influensera Marka Marijokovića. Zajedno, baka i unuk, svakodnevno zabavljaju više od 476.000 ljudi. Osim toga, „unuk najbolje bake na svetu”, kako sebe naziva, napravio je i serijal video klipova na kojima „ispunjava želje porodice” i prikazuje emotivne trenutke iz svog života.

Stefan Vuksanović Muđa
Rečenicom „Pozdrav svima, Muđa ovde” više od decenije, otpočinje svaki svoj video na Jutjubu. Strast prema igricama, Stefan Vuksanović Muđa deli sa svojim pretplatnicima, a one po kojima je prepoznatljiv jesu svakako FIFA, GTA V i PES. Posebnu pažnju privlači onda kada ih, u svojim videima, igra sa „Ćaletom”. Više puta je za medije isticao kako je njegov put od Stefana Vuksanovića do Muđe bio veoma težak, ali i da želi da pošalje snažnu poruku mladima da se trud uvek isplati. Pre dve godine proširio je sadržaj videa, snimajući podkaste „Muđa Podcast” u kojima su gosti uglavnom bile njegove kolege.

Uticaj na publiku

 

O tome kako se meri uticaj influensera na publiku, razgovarali smo sa Tanjom Đorđević iz agencije Čejl Centrejd Adrijatik (Cheil Centrade Adriatic), koja nam je objasnila da nije važan samo broj ljudi do kojih poruka influensera dolazi, već i poverenje koje publika gradi prema njima, dubinom njihove povezanosti i trajnošću odnosa.
„Najuticajniji influenseri su prvenstveno, oni pojedinci koji su, sadržajem koji plasiraju i celokupnim svojim delovanjem u javnom prostoru, ne samo na internetu, uspeli da izgrade lični brend i uticaj i – rekla bih još važnije – da to sve održe”, kaže Đorđević.
Imena koja su uspela da izgrade takav odnos, kako nam je objasnila, ne dolaze samo iz sfere društvenih mreža i zabavnog sadržaja, već i onih koji su, kako kaže, postali novi mediji. Đorđević je njih podelila u tri kategorije.

Influenseri koji utiču na mlade i njihove stavove – Inić, Muđa, Vrećo

 

Jedan od idejnih tvoraca Balkan Tjub Festa (Balkan Tube Fest), festivala za jutjubere, Milan Inić, poznatiji kao Jaserštajn, publici je privukao pažnju kratkim serijalima skečeva „Zbog sira”, „Nemoj biti taj l1k”, „Sve za…”. Prvi video snimio je još u osnovnoj školi, a sa polaskom u gimnaziju, počinje intenzivno da se time bavi i tada njegov kanal rapidno raste. Sam je pisao scenario, okupljao tim sa kojim je radio, pronalazio lokacije za snimanje i montirao videe. Novi Sad ubrzo je dobio „novo prepoznatljivo lice”, a škole su čak počele da mu ustupaju učionice, kako bi mogao da kreira sadržaj. Kao i mnoge njegove kolege, napravio je brend odeće sa motivima iz njegovih videa, a snimio je i nekoliko pesama praćenih spotovima.

Prepoznatljiv po videima u kojima komentariše emisije, dešavanja iz zemlje i sa društvenih mreža, Mario Vrećo je u roku od pet godina prikupio 330.000 sabskrajbera na Jutjubu. Videi u kojima jede „picu od zlata”, „najjaču ljutu papriku na svetu” i oni u kojima magnetom „peca” gvožđe na dnu reke, neki su od najpoznatijih videa na njegovom kanalu. Pre Jutjub karijere, pojavljivao se i u nekim reklamama, te ga publika može videti i na velikim ekranima.

Influenserke koje su izgradile modne i bjuti biznise – Dunja, Lea, Jana

 

Već sa 14 godina, inspirisana jutjuberkom Betani Motom, tinejdžerka Jana Dačović na Jutjubu je počela da objavljuje kolekciju šminke. Tim stopama, nastavlja da razvija karijeru bjuti jutjuberke, ali taj sadržaj proširuje vlogovima sa putovanja i savetima za tinejdžerke. Godine 2017. objavljuje planer „Janin kalendar”, a u saradnji sa kompanijom Laguna, već posle dve godine objavljuje knjigu „Lepota – vlogerski priručnik s preporukama Jane Dačović”. Popularnost je iskoristila za kreiranje linije parfema i losiona za telo namenjenim „samouverenim, hrabrim i veselim devojkama koje veruju i ne plaše se da ostvare svoje snove”. U dosadašnjoj karijeri, ostvarila je saradnju sa različitim brendovima poput Koka-kole (Coca-cola), Najkija (Nike), Zare, Aure, Esensa (Essence), Pandore i mnogim drugim.
Pročitajte više na Forbes
Izvor: Forbes

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

 Reklamiraju proizvode, snimaju se, fotografišu. Broje na hiljade pratilaca na mrežama i tinejdžeri ih obožavaju. Sve to se odnosi na influensere. Iako važe za ljude koji, zbog svoje popularnosti, ostvaruju veliki uticaj, postavlja se pitanje da li je taj uticaj stvaran i koliko im publika u Srbiji zaista veruje.

 


Foto: Instagram printscreen

 
Neki od njih imali su i ozbiljne gafove, čak i sukobe sa zakonom, ali to očigledno ne umanjuje njihovu popularnost.
Prema istraživanju stanja društvenih medija u Srbiji, koju sprovodi agencija Pioniri u saradnji sa istraživačkom agencijom Smart Plus Riserč (Smart Plus Research) već sedmu godinu za redom, na reprezentativnom uzorku od 1.000 ispitanika, čak 46 odsto njih je reklo da uglavnom ne veruje preporukama influensera koje prate na društvenim mrežama, dok 16 odsto njih uopšte ne veruje. Samo četiri odsto im veruje, a 34 odsto njih uglavnom veruje.

Top 10 po izboru ispitanika

 

Na osnovu pomenutog istraživanja, predstavljamo listu 10 influensera za koje su ispitanici, kao odgovor na otvoren tip pitanja, rekli da prate.
Bogdan Ilić
Prvi na listi je Bogdan Ilić, poznatiji kao Baka Prase, čiji profil na Jutjubu postoji od 2011. godine, a danas ima 2.290.000 pratilaca. Svoju karijeru započeo je u gejming industriji, potom je uplovio u muzičke vode, komentarišući tuđe pesme, ali i snimajući sopstvene. Do sada, pokretao je nekoliko biznisa, poput brenda odeće „Šaim se”, igraonice za gejming, ali i lanca restorana „Kod Bake”.
Milan Maglov
Maglov je takođe jedno od najčešćih imena koja su se spominjala među ispitanicima. Nekada javnosti poznat po Fejsbuk stranici „Dnevna doza kreativnosti”, a kasnije i po brojnim drugim stranicama koje je vodio za svoje klijente kao frilenser. Danas radi kao edukator iz oblasti promocije biznisa na društvenim mrežama i na društvenoj mreži Instagram ga prati 203.000 ljudi.

Zorana Jovanović Zorannah
Na trećem mestu prema broju spominjanja, našla se modna blogerka i jutrjuberka Zorana Jovanović, poznatija kao Zorannah. Karijeru je započela otvaranjem modnog bloga „Zorannah‘s fashion corner” i saradnjom sa različitim brendovima koje je reklamirala. Prvu knjigu izdala je 2015. godine, a godinu dana kasnije, objavila je još dve. Osim toga, kreirala je i svoj brend kozmetike Zobjuti (Zobeauty), kao i parfem.
Dunja Jovanić
Dunja Jovanić, pod pseudonimom „imafashionbabe” je prvenstveno pokrenula blog posvećen modi i ženskoj lepoti. Međutim, kako je njena publika rasla, tako su se i sadržaji, ali i kanali plasiranja širili. Njen Instagram profil danas ima 368.000 pratilaca i na njemu svakodnevno deli savete, predloge autfita, ali i reklamira različite proizvode.
Tako je i njena saradnja sa brendom Mejbilin Njujork otpočela lansiranjem linije karmina za usne sa njenim potpisom. Osim toga, postala je zaštitno lice brenda Kiko Milano, a tu su i saradnje sa Najkom, BMW-om, Koka-kolom itd. Danas ima sopstvenu liniju odeće „BÉBÉ BY DUNJA”, a dobitnica je nagrade influenserka godine („Elle influencer of the year”).

Tamara Kalinić
Kada je reč o priznanjima, nagradu za najbolji međunarodni blog 2016. dobila je influenserka Tamara Kalinić, koja se takođe našla na listi 10 najuticajnih influensera, prema istraživanju stanja društvenih medija. Tamarin blog Glem end Gliter (Glam&Glitter) sadrži niz tema – modu, lajfstajl, lepotu, turističke atrakcije, ali i sekciju šop gde njeni pratioci mogu da pronađu određene komade odeće koje ona preporučuje. Tokom svoje karijere, saradnju je ostvarila sa brendovima Dior, Fendi, Šanel, Zara, Mango i mnogim drugim. Na Instagramu ima više od milion i po pratilaca, a sadržaj koji kreira, plasira i na Jutjub i Tiktok platformama.
Lea Stanković
Još kao četrnaestogodišnjakinja, Lea Stanković prvi video na Jutjubu objavila je uz maminu podršku, a teme kojima se bavila u svojim videima uključuju svakodnevni život, vlogove, savete o lepoti, šminkanju i slično. Za samo dve godine došla je do prvih 100.000 pretplatnika na Jutjubu, a 2018. godine, baš kao i Zorana, objavljuje svoju knjigu koja je na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu bila treći najprodavaniji naslov. Nakon osam godina snimanja, uspela je da prikupi 829.000 pratilaca na Jutjubu.
Tamara Ćosić
Na listi se takođe našla i influenserka Tamara Ćosić koja na svojim Jutjub i Instagram nalozima deli savete o lepoti i zdravlju. Pod pseudonimom „Lepa svaki dan”, okuplja publiku od skoro 207.000 pratilaca. Želja joj je oduvek bila da otvori salon lepote koji će pružati različite tretmane lica i tela i estetske procedure, što joj se i ostvarilo 2021. godine.
Strahinja Ćalović
Javnosti poznat kao „Aca informacija” na Instagramu deli skečeve, ali i sportske vesti i jedan je od najčešće spomenutih u anketi. Kako je već govorio, inicijalna ideja bila mu je da, po uzoru na ljude iz inostranstva, kreira Tviter nalog na kom će deliti zanimljivosti iz sporta. To se potom proširilo i na druge društvene mreže, poput Instagrama i Fejsbuka, a danas kao specijalista za digitalni marketing na društvenim mrežama, prikuplja pratioce i putem stranice na kojoj deli svakodnevicu odrastanja svojih mališana i njihovih dogodovština na profilu „Tatin dnevnik”.

Marko Marijoković
I dok neki dele smešne situacije iz života svoje dece, na listi se našla i, reklo bi se, najpoznatija baka Balkana. Reč je o baka Dragici, čije video klipove možemo da vidimo na mrežama influensera Marka Marijokovića. Zajedno, baka i unuk, svakodnevno zabavljaju više od 476.000 ljudi. Osim toga, „unuk najbolje bake na svetu”, kako sebe naziva, napravio je i serijal video klipova na kojima „ispunjava želje porodice” i prikazuje emotivne trenutke iz svog života.

Stefan Vuksanović Muđa
Rečenicom „Pozdrav svima, Muđa ovde” više od decenije, otpočinje svaki svoj video na Jutjubu. Strast prema igricama, Stefan Vuksanović Muđa deli sa svojim pretplatnicima, a one po kojima je prepoznatljiv jesu svakako FIFA, GTA V i PES. Posebnu pažnju privlači onda kada ih, u svojim videima, igra sa „Ćaletom”. Više puta je za medije isticao kako je njegov put od Stefana Vuksanovića do Muđe bio veoma težak, ali i da želi da pošalje snažnu poruku mladima da se trud uvek isplati. Pre dve godine proširio je sadržaj videa, snimajući podkaste „Muđa Podcast” u kojima su gosti uglavnom bile njegove kolege.

Uticaj na publiku

 

O tome kako se meri uticaj influensera na publiku, razgovarali smo sa Tanjom Đorđević iz agencije Čejl Centrejd Adrijatik (Cheil Centrade Adriatic), koja nam je objasnila da nije važan samo broj ljudi do kojih poruka influensera dolazi, već i poverenje koje publika gradi prema njima, dubinom njihove povezanosti i trajnošću odnosa.
„Najuticajniji influenseri su prvenstveno, oni pojedinci koji su, sadržajem koji plasiraju i celokupnim svojim delovanjem u javnom prostoru, ne samo na internetu, uspeli da izgrade lični brend i uticaj i – rekla bih još važnije – da to sve održe”, kaže Đorđević.
Imena koja su uspela da izgrade takav odnos, kako nam je objasnila, ne dolaze samo iz sfere društvenih mreža i zabavnog sadržaja, već i onih koji su, kako kaže, postali novi mediji. Đorđević je njih podelila u tri kategorije.

Influenseri koji utiču na mlade i njihove stavove – Inić, Muđa, Vrećo

 

Jedan od idejnih tvoraca Balkan Tjub Festa (Balkan Tube Fest), festivala za jutjubere, Milan Inić, poznatiji kao Jaserštajn, publici je privukao pažnju kratkim serijalima skečeva „Zbog sira”, „Nemoj biti taj l1k”, „Sve za…”. Prvi video snimio je još u osnovnoj školi, a sa polaskom u gimnaziju, počinje intenzivno da se time bavi i tada njegov kanal rapidno raste. Sam je pisao scenario, okupljao tim sa kojim je radio, pronalazio lokacije za snimanje i montirao videe. Novi Sad ubrzo je dobio „novo prepoznatljivo lice”, a škole su čak počele da mu ustupaju učionice, kako bi mogao da kreira sadržaj. Kao i mnoge njegove kolege, napravio je brend odeće sa motivima iz njegovih videa, a snimio je i nekoliko pesama praćenih spotovima.

Prepoznatljiv po videima u kojima komentariše emisije, dešavanja iz zemlje i sa društvenih mreža, Mario Vrećo je u roku od pet godina prikupio 330.000 sabskrajbera na Jutjubu. Videi u kojima jede „picu od zlata”, „najjaču ljutu papriku na svetu” i oni u kojima magnetom „peca” gvožđe na dnu reke, neki su od najpoznatijih videa na njegovom kanalu. Pre Jutjub karijere, pojavljivao se i u nekim reklamama, te ga publika može videti i na velikim ekranima.

Influenserke koje su izgradile modne i bjuti biznise – Dunja, Lea, Jana

 

Već sa 14 godina, inspirisana jutjuberkom Betani Motom, tinejdžerka Jana Dačović na Jutjubu je počela da objavljuje kolekciju šminke. Tim stopama, nastavlja da razvija karijeru bjuti jutjuberke, ali taj sadržaj proširuje vlogovima sa putovanja i savetima za tinejdžerke. Godine 2017. objavljuje planer „Janin kalendar”, a u saradnji sa kompanijom Laguna, već posle dve godine objavljuje knjigu „Lepota – vlogerski priručnik s preporukama Jane Dačović”. Popularnost je iskoristila za kreiranje linije parfema i losiona za telo namenjenim „samouverenim, hrabrim i veselim devojkama koje veruju i ne plaše se da ostvare svoje snove”. U dosadašnjoj karijeri, ostvarila je saradnju sa različitim brendovima poput Koka-kole (Coca-cola), Najkija (Nike), Zare, Aure, Esensa (Essence), Pandore i mnogim drugim.
Pročitajte više na Forbes
Izvor: Forbes
Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Utorak, 25.06.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije