Bez obzira na to koliko čitate o trudnoći u časopisima i knjigama ili razgovarate o tome sa drugim trudnicama, ponekad ćete možda teško proceniti da li je ono što osećate tokom tih devet meseci potpuno normalno ili nije. Zanemarivanje naizgled bezazlenih simptoma može dovesti do ozbiljnijih komplikacija, a opet, neki su često samo lažna uzbuna. Kako razlikovati jedne od drugih?
Navodimo simptome koji vam mogu pomoći da otkrijete imate li razloga za zabrinutost i da li je neophodno da se odmah javite vašem doktoru.
Muti vam se pred očima
Ako primetite da vidite ”duplo” ili zatamnjeno, ili ako vidite svetleće tačkice i svetlosne senzacije te ako to potraje duže od dva sata, to takođe ne bi trebalo zanemariti. Naime, i ti simptomi mogu biti znak preeklampsije.
Oticanje ruku i nogu
Samo po sebi, oticanje ruku, nogu, lica i očiju uobičajeno je i u većini slučajeva nije razlog za zabrinutost. Ako se pojavi iznenada i vrlo je intenzivno te praćeno glavoboljom ili poremećajima vida, može ukazivati na preeklampsiju.
Ako se beba ne mrda, bez odlaganja idite kod lekara
Nesvestica ili vrtoglavica
Nesvestica ili vrtoglavica mogu biti znak da niste dovoljno jeli tokom dana, međutim mogu biti i posledica niskog krvnog pritiska. Mnogo žena oseća vrtoglavicu tokom trudnoće. Naravno, i to je dobar razlog za savetovanje sa doktorom.
Bebini pokreti
Potpuni prestanak ili usporavanje pokreta vaše bebe nakon 21. nedelje trudnoće, koje traje više od 24 sata, može značiti da je vaša beba u opasnosti. Ako se to dogodi, odmah pozovite doktora. U međuvremenu, saznajte što više o pokretima bebe i o tome kada je potrebno potražiti pomoć.
Svrab celog tela u kasnoj trudnoći
Povremena pojava svraba kože prirodna je jer se vaša koža širi prilagođavajući se rastu vaše bebe. Ako je svrab intenzivan, pojačava se noću i širi se na dlanove i stopala, taj simptom može ukazivati na poremećaj rada jetre i bilo bi dobro da o tome razgovarate sa svojim doktorom.
Komentari (0)