Deterdžent, sirće, vruća voda – sve od navedenog je korisno za čišćenje doma. Međutim, neke od navedenih stvari treba izbegavati, zavisno od toga šta čistite.
Sirće
Korišćenje sirćeta za čišćenje drvenih podova, kamenih pločica i dekorativnog kamena može izazvati oštećenje površina tako što će nakon čišćenja sirćetom izgledati ”beživotno”.
Sapun/Deterdžent
Korišćenje sapuna i deterdženta može delovati agresivno te oštetiti tepihe i kožne površine.
Izbeljivač
Hlor u izbeljivačima je prilično agresivan i savršen je za čišćenje kupatila, ali izuzetno je štetan za proizvode od nerđajućeg čelika, uključujući i posuđe.
Oprezno sa izbeljivačem i amonijakom, jer možete imati više štete nego koristi
Amonijak
Iako je efikasan u borbi protiv mrlja, amonijak može biti vrlo štetan i s njim nikad ne bi trebalo čistiti presvlake na foteljama, tapaciranim stolicama, trosedima… Može uzrokovati promenu boje na tkaninama.
Čelična vuna
Čelična vuna je odlična za čišćenje sasušenih i skorelih prljavština, ali može uzrokovati oštećenja na materijalima i površinama koje su ‘mekše’ od nje, kao što su proizvodi od inoksa te posuđe od izlivenog gvožđa.
Vruća voda
Čišćenje metala poput olova i srebra s vrućom vodom može ukloniti ”zamagljenost”, ali isto tako može i oštetiti sjajnu površinu. Za čišćenje srebrnine potrebno je koristiti pastu za poliranje.
Metla od slame
Iako ih gotovo svi imaju i koriste u domu, metle od slame mogu izazvati više štete nego koristi. Za čišćenje pločica radije koristite krpu za prašinu ili usisavač jer metla od slame može da stvori sitne ogrebotine.
Komentari (0)