Ina Mej Gaskin, koju zovu i „najpoznatija babica na svetu”, jedna je od onih koja je za vreme hipi pokreta započela eru prirodnog porođaja.
Njena ideja bila je da se buduće mame oslobode straha, da se tate uključe u proces rađanja i da se kompletan doživljaj porođaja doživi potpuno drugačije daleko od nepotrebnih medicinskih procedura.
Foto: Print Screen Youtube
Ona je donela je novi život babicama u SAD-u, ali i širom sveta, jer je kombinovala naučne dokaze i analize sa svojim širokim iskustvom sa prirodnom medicinom. Babica Ina je postala uzor babicama koje žele da ponude trudnicama različit prirodan porođaj. Ona je pokušala da inspiriše babice da primene humanije akušerstvo u svojim zemljama i pruže ženama šansu da izaberu način na koji bi želele da se porode.
Sa snažnom motivacijom da postane babica u zemlji koja nije imala mogućnosti za takav obrazovni put, babica Ina Gaskin je
davne 1971. godine osnovala neverovatnu porođajnu farmu odnosno Farma centar za babice u hipi zajednici u Tenesiju. Centar je postao poznat tokom 1970-ih kao mesto gde se vežbalo i učilo autentično znanje babica.
Foto: Print Screen Youtube
U taj Centar dolazile su trudnice iz cele zemlje kako bi se porodile što dalje od bolnice, bez straha i panike.
– Porođaj nije hitan medicinski slučaj. Naše mame su tokom porođaja spavale ako su želele, jele ako su želele, jer to je deo života. Bio je to začetak pokreta daleko od striktnih medicinski procedura, rokova i napetosti. Tako smo stvorile kulturu u centru gde su žene bile okružene da se porađaju same, bez straha – navodila je Ina Mej Gaskin kad bi opisivala atmosferu u porođajnom centru.
Upravo ovaj centar omogućio je širenje ove kulture širom zemlje i sveta, a potom je uticao i na menjanje porođajnih procedura u porodilištima.
– Ranije smo imali situacije da očevi čekaju u hodniku dok se mama porađa, ako bi otac želeo da bude sa suprugom to nije bilo moguće. Takvi uslovi su vrlo surovi – objašnjavala bi Ina porođajnu kulturu koju je vremenom i promenila.
Ina je tokom svoje dugogodišnje karijere uvek potencirala prirodan porođaj, ali nikada nije bila protiv neophodnih medicinskih zahvata. Ipak, njena misija jeste bila, i još uvek jeste, da se buduće mame ohrabre na prirodan porođaj u društvu svog partnera. Kako sama kaže porođaj je početak života jedne nove porodice.
Komentari (0)