Foto: Canva

Ovčije boginje (Varičele): Kako se prenose, koliko traju i koje su komplikacije?

Izvor: Bebac.com

Šta je Varičela i kako se prenosi?

Varičela je jedna od najčešće zaraznih bolesti dece uzrasta od 1 do 7 godine. Bolest je poznata u narodu pod nazivom ovčije boginje.

Varičela se najčešće javlja kao epidemija u dečijim kolektivima. Uzrok varičele je virus iz familije herpes virusa koji se vrlo lako prenosi preko disajnih puteva (kašljanjem, kijanjem, kapljicama pljuvačke) i lako se prenosi sa deteta na dete.


Ospa kod varičele

Ko je potencijalno ugrožen da se zarazi varičelom?

Svako dete koje nije preležalo varičelu, a koje je došlo u kontakt sa drugim zaraženim detetom ima mogućnost da dobije boginje.

Ugroženi su i mame i tate obolelog deteta ukoliko nisu stekli imunitet na varičelu tj. preležali je. Virus se lako i brzo širi.

Samo osobe koje su već preležale boginje imaju stečeni imunitet i ne mogu ponovo oboleti. 

Trudnica koja nije preležala varičelu ne bi trebalo da dođe u kontakt sa obolelim detetom jer varičela može da ima negativan uticaj na ishod trudnoće.

 

 

Koliko dugo je dete zarazno?

Dete je zarazno dva dana pre izbijanja boginja i zarazno je sve dok se sve promene na koži ne osuše, a nove ne pojavljuju. Bolest traje oko dve nedelje.

 

Da dete brže ozdravi!
IMUNOXIN® PRIRODNI IMUNOAKTIVATOR

Jača opšti imunitet i imunitet gornjih respiratornih puteva u svim fazama prehlade i gripa.
PORUČI ODMAH

Kako prepoznati varičelu?

Period inkubacije traje između dve do tri nedelje. To je period od kontakta sa zaraženom osobom do pojave prvih simptoma bolesti.

Prvi simptomi, pre nego što se javi karakterističan osip, javljaju se u vidu malakslaosti, zamora, bola u mišićima i zglobovima, povišene temperature, povraćanjem i glavoboljom. Tada je organizam već zarazen.

Sledeća etapa u razvoju bolesti jeste pojava karakteristične bubuljice koja se zatim ispuni tečnošću i nastaje vezikula. Tečnost se zatim zamuti i postane žućkasta i taj stadijum nazivamo Pistula. Pistula puca i nastaje krasta koja se suši i otpadne.

Osip se javlja po celom telu ( i na genitalijama, na spoljašnjem slušnom kanalu može i na sluzokožama i tada je veoma neprijatan).Treba znati da se osip pojavljuje u nekoliko navrata.

 

Kako se Varičela leči ?

Ne postoji lek koji se koristi direkto za varičelu. Sprovodi se takozvana simptomska terapija. To znači da se koriste lekovi za snižavanje temperature ako se javlja, a boginje se tretiraju posebnim sredstvima koje ublažuju svrab i neprijatnosti. Sprovodi se izolacija bolesnika.

Kako ublažiti svrab?

Ublažavanje svraba je bitno jer kada se plikovi pokidaju češanjem ta mesta su podložna infekcijama, bakterijama koje normalno žive na koži. Bakterije tako dospeju u dublje slojeve kože, dolazi do infekcije i na taj način se stvaraju ružni ožiljci. Zato je jedna od glavnih briga kako sprečiti svrab ovčijih boginja.

Kožu je potrebno svakodnevno posipati sterilnim talkom koji smanjije svrab i isušuje vezikule. Pena za hlađenje ublažava simptome ovčijih boginja i koristi se za brzo ublažavanje iritacije, svraba i osetljivosti povezanih sa ovčijim boginjama.

Da li dete koje ima varičele sme da se kupa?

Održavanje higijene i redovno kupanje se ne izostavlja i vrlo je poželjno. Deca se redovno kupaju kako ne bi došlo do sekundarne infekcije izazazvane bakterijama. Preporučuju se kupke u rastvoru dezinficijensa (blagi rastvor hipermangana)

Pri brisanju treba biti vrlo pažljiv kako ne bi došlo do pucanja i razmazivanja sekreta iz vezikula. Brišite dete tako što upijate vodu sa kože peškirom. Ukoliko je došlo do sekundarne infekcije boginja koriste se antibiotske masti po preporuci lekara.

Mogu li da se pojave neke komlikacije?

Pošto virus oslabi imunisitem deteta javljaju se i sekundarne bakterijske infekcije, upala srednjeg uha, bronhitis, upala pluća, upala mozga koje se leče antibioticima. Ove komplikacije se lako primete pošto umesto da se dete oporavlja javlja se opet povišena temperatura i kašalj. Važno je na vreme se obratiti lekaru kako bi se sa terapijom krenulo na vreme.

Kada se treba javiti lekaru?

Čim primetite bilo kakav osip ili povišenu temperaturu javite se lekaru. Lekar će postaviti dijagnozu i bolest će nestati u zavisnosi od organizma od nedelu do dve nedelje.Ukoiko dete ne počne da se oporavlja već se javi opet povišena temperatura  – ponovo se obavezno javite lekaru.

Da li bolest može da se spreči?

 U svetu postoji vakcina protiv varičele. U Americi su postignuti odlični rezultati vakcinacijom.Kada se jednom preleži bolest se više nikada ne vraća.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (26)

  1. Vracaju se. Moj tata ih upravo ima a kao
    mali ih je prelezao. Zato postoje od skoro vakcine za starije ljude koji su ih prelezali pre 50 godina i vise. Ne znam da li se on zarazio ili se virus aktivira pri padu imuniteta ali svakako mozda treba dopisati u clanku da su bake i deke ugrozene iako su ih prelezali.

    29
  2. Drage mame molim za odgovor jer se mnogo brinem imam dva decaka i devojcicu uzrasta 8,7,2god… Decak je dobio ovciije boginje nakon tri nedelje dobije i devojcica znam da ce verovatno dobiti i Mali decak od dve godinice pa me zanima Ako neko zna kako deca tog uzrasta reaguju na varicele hvala unapred svim mamama ‚

    41
  3. Laz I prevara.Licno iskustvo,sestra je dobila boginje dva meseca posle porodjaja,savetovali su je lekari da doji,da prenese antitela bebi…da ne zanemarimo cinjenicu da dr ovde tvrde da par meseci posle rodjenja beba je sigurna.Moj sestricu je ipak dobio boginje…Doktori rekli ups,e Onda u tom slucaju jer je toliko mali znaci da uopste nema imunitet I da je opet podlozan ih dobiti.Znaci,nikom nista.Druga nelogicnost,ako je vakcinisano,ne moze ih dobiti,a ako ih dobije Onda to znaci da nije revakcinisano,a ako ih i nakon druge vakcinacije dobije,pa kao moze da se desi.Na medicinskom fakultetu samo je jedna lekcija posvecena vakcinama,Onda mozemo zakljuciti koliko se o njima zna.I jos jedna stvar,u zapadnim zemljama,vakcine nisu obavezne,osim gardasil,on je moderan sad.Izvinjavam se na dugackom komentaru,ali samo jos jedna u nizu zabrinutih,mislim oduzetih od straha mama…

    74
    • Pobogu, pa naravno da je dete dobilo boginje jer je bio u kontaktu sa zarazenom osobom, to se nije moglo spreciti. I doktori su dobro savetovali danastavi da doji jer antitela iz mleka stite bebin organizam pa se lakse bori s boginjama, a to ne znaci nikako da ih nece dobiti. Nisu oni nista pogresno rekli.

      69
  4. Mila, nije kontradiktorno. Kada ima mogucnost da se spreci naravno da je bolje da se spreci. Ali vakcina kosta. I morbile kad se preleze vise se ne mogu dobiti ali se ipak vakcinisemo zar ne ?

    18
  5. U članku piše da ko jednom bude zaražen varičelom i izleči se, varičela se više ne pojavljuje. U poslednjem stavu se navodi kako posle vakcinisanja, bolest se nakon što se jednom preleži više ne vraća. Zbog čega vakcinacije kada je taj proces isti bez iste? Kontradiktorno!

    50
      • Ovo nije tacno, ja sam kao dete prelezala varicele i ponovo ih u 26.godini dobila u Vidu herpes zostera i usled pada imuniteta. Jako je lose iznositi neistinite podatke na ovakvim portalima koji imaju veliku pracenost..

        15
        • Ne iznose se neistine. Na svakom portalu, gde piše o ovim boginjama, možete pročitati da upravo ih izaziva virus Herpes Zooster i kad ih jednom preležite, taj virus zauvek ostaje u Vama. U zavisnosti od organizma, usled pada imuniteta, može se javiti herpes, bilo gde na telu- nekome nikada, nekome često. Nećete dobiti boginje, u smislu tačkica ponovo, ali herpes da.

          22
    • Tacno tako. U Hl sva deca se vakcinisu ako to roditelji zele, i vecina dece dobije ove boginje, Bolje dok su mali nego kasnije, Ne razumem cemu drama…svi smo ih imali ko deca, zar ne?

      14
  6. Mi smo ih skoro prelezali…. Sin je imao 4 god kada je dobio boginje a cerka 4 meseca i super su podneli bez temperature, prvih par dana su bili mnoooogo nervozni dok nisu boginjice izbile a posle super, najveci problem je bio sto nisu smeli napolje i sa drustvom…

    24
  7. to mi je bio najtezi period u zivotu, prvo sam boginje dobila ja, bilo je toliko strasno da sam pozelela da umrem a onda i moje dete koje je tada imalo 9m, ona je prosla super imala je mali milion ali joj nisu smetale preterano, jedino je imala 3. bas bas visoku temp. u svakom slucaju mala deca bolje podnose nego mi odrasli.

    28
    • Moja beba ima 9 meseci i bio je u kontaktu sa detetom koje ima boginje (tek pred kupanje uvece smo saznali/videli da ih to dete ima)…jako me je strah sada. Dojim ga jos uvek i znam da to nije 100% zastita. Svasta nesto citam na internetu pa me malko smirio vas komentar. Ja se iskreno nadam da ih ios uvek nece dobiti ali i ako dobije nadam se da ce proci bez komplikacija.

      9
  8. Prebrodismo nekako i drugu nedelju, sad još samo krastice da otpadnu. Moj dečak(2 god.8 meseci) je dobio u vrtiću, sva deca iz njegove grupe su dobila u periodu od mesec dana. Ali eto prođe i to.

    42

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Šta je Varičela i kako se prenosi?

Varičela je jedna od najčešće zaraznih bolesti dece uzrasta od 1 do 7 godine. Bolest je poznata u narodu pod nazivom ovčije boginje.

Varičela se najčešće javlja kao epidemija u dečijim kolektivima. Uzrok varičele je virus iz familije herpes virusa koji se vrlo lako prenosi preko disajnih puteva (kašljanjem, kijanjem, kapljicama pljuvačke) i lako se prenosi sa deteta na dete.


Ospa kod varičele

Ko je potencijalno ugrožen da se zarazi varičelom?

Svako dete koje nije preležalo varičelu, a koje je došlo u kontakt sa drugim zaraženim detetom ima mogućnost da dobije boginje.

Ugroženi su i mame i tate obolelog deteta ukoliko nisu stekli imunitet na varičelu tj. preležali je. Virus se lako i brzo širi.

Samo osobe koje su već preležale boginje imaju stečeni imunitet i ne mogu ponovo oboleti. 

Trudnica koja nije preležala varičelu ne bi trebalo da dođe u kontakt sa obolelim detetom jer varičela može da ima negativan uticaj na ishod trudnoće.

 

 

Koliko dugo je dete zarazno?

Dete je zarazno dva dana pre izbijanja boginja i zarazno je sve dok se sve promene na koži ne osuše, a nove ne pojavljuju. Bolest traje oko dve nedelje.

 

Da dete brže ozdravi!
IMUNOXIN® PRIRODNI IMUNOAKTIVATOR

Jača opšti imunitet i imunitet gornjih respiratornih puteva u svim fazama prehlade i gripa.
PORUČI ODMAH

Kako prepoznati varičelu?

Period inkubacije traje između dve do tri nedelje. To je period od kontakta sa zaraženom osobom do pojave prvih simptoma bolesti.

Prvi simptomi, pre nego što se javi karakterističan osip, javljaju se u vidu malakslaosti, zamora, bola u mišićima i zglobovima, povišene temperature, povraćanjem i glavoboljom. Tada je organizam već zarazen.

Sledeća etapa u razvoju bolesti jeste pojava karakteristične bubuljice koja se zatim ispuni tečnošću i nastaje vezikula. Tečnost se zatim zamuti i postane žućkasta i taj stadijum nazivamo Pistula. Pistula puca i nastaje krasta koja se suši i otpadne.

Osip se javlja po celom telu ( i na genitalijama, na spoljašnjem slušnom kanalu može i na sluzokožama i tada je veoma neprijatan).Treba znati da se osip pojavljuje u nekoliko navrata.

 

Kako se Varičela leči ?

Ne postoji lek koji se koristi direkto za varičelu. Sprovodi se takozvana simptomska terapija. To znači da se koriste lekovi za snižavanje temperature ako se javlja, a boginje se tretiraju posebnim sredstvima koje ublažuju svrab i neprijatnosti. Sprovodi se izolacija bolesnika.

Kako ublažiti svrab?

Ublažavanje svraba je bitno jer kada se plikovi pokidaju češanjem ta mesta su podložna infekcijama, bakterijama koje normalno žive na koži. Bakterije tako dospeju u dublje slojeve kože, dolazi do infekcije i na taj način se stvaraju ružni ožiljci. Zato je jedna od glavnih briga kako sprečiti svrab ovčijih boginja.

Kožu je potrebno svakodnevno posipati sterilnim talkom koji smanjije svrab i isušuje vezikule. Pena za hlađenje ublažava simptome ovčijih boginja i koristi se za brzo ublažavanje iritacije, svraba i osetljivosti povezanih sa ovčijim boginjama.

Da li dete koje ima varičele sme da se kupa?

Održavanje higijene i redovno kupanje se ne izostavlja i vrlo je poželjno. Deca se redovno kupaju kako ne bi došlo do sekundarne infekcije izazazvane bakterijama. Preporučuju se kupke u rastvoru dezinficijensa (blagi rastvor hipermangana)

Pri brisanju treba biti vrlo pažljiv kako ne bi došlo do pucanja i razmazivanja sekreta iz vezikula. Brišite dete tako što upijate vodu sa kože peškirom. Ukoliko je došlo do sekundarne infekcije boginja koriste se antibiotske masti po preporuci lekara.

Mogu li da se pojave neke komlikacije?

Pošto virus oslabi imunisitem deteta javljaju se i sekundarne bakterijske infekcije, upala srednjeg uha, bronhitis, upala pluća, upala mozga koje se leče antibioticima. Ove komplikacije se lako primete pošto umesto da se dete oporavlja javlja se opet povišena temperatura i kašalj. Važno je na vreme se obratiti lekaru kako bi se sa terapijom krenulo na vreme.

Kada se treba javiti lekaru?

Čim primetite bilo kakav osip ili povišenu temperaturu javite se lekaru. Lekar će postaviti dijagnozu i bolest će nestati u zavisnosi od organizma od nedelu do dve nedelje.Ukoiko dete ne počne da se oporavlja već se javi opet povišena temperatura  – ponovo se obavezno javite lekaru.

Da li bolest može da se spreči?

 U svetu postoji vakcina protiv varičele. U Americi su postignuti odlični rezultati vakcinacijom.Kada se jednom preleži bolest se više nikada ne vraća.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Utorak, 15.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

No tags found for this post.

Najnovije