Ukratko, i ono što je već opšte poznato, porođaj počinje kontrakcijama materice i otvaranjem grlića materice. Kada je grlić potpuno otvoren, oko 10 cm, kontrakcije materice postaju jače i češće. Beba zatim ulazi u fazu pasivnih pokreta, spuštajući se kroz porođajni kanal. Fazu porođaja određuje zapravo koliko je bebina glavica nisko u kanalu. I konačno, posle devet meseci, najpre izlazi bebina glava, a potom i ostatak njenog tela.
Ovako u stvari izgleda vaginalni porođaj (VIDEO)
Izvor: Bebac.com
Detaljnije posmatrano, porođaj se može podeliti u tri etape, ali se one mogu razlikovati od žene do žene, i zavise od brojnih drugih faktora.
Ova etapa može da potraje satima ili čak danima. U ovoj fazi se grlić materice postepeno stanjuje i počinje svoje širenje. U početku, on je otvoren oko 1,5 cm, da bi na kraju, u fazi aktivnog porođaja, njegova širina bila maksimalnih 10 cm.
Kada je cerviks maksimalno otvoren, kontrakcije postaju češće i jače, i to označava da počinje druga faza porođaja. Bebina glavica se spušta sve niže i niže kroz porođajni kanal, i u normalnim situacijama, prva izlazi napolje. Ova druga faza porođaja nekad traje svega nekoliko minuta, a nekad ume da traje i satima.
Nakon što beba izađe van, sledi i treća etapa u kojoj i posteljica mora da izađe. Taj tzv. placentalni porođaj obično nastupa oko 10 minuta posle porođaja.
Foto: Video Screenshot
Tokom porođaja neke žene osećaju snažno žarenje i peckanje u predelu međice, odnosno perineuma. Ovaj predeo tokom porođaja još zovu i „krug vatre” i može da se javi kao posledice širenja vagine tokom prolaska bebine glave kroz porođajni kanal.
Ipak, ovaj osećaj je prolazan, a perineum tad postaje neosetljiv, budući da su okolni nervi „blokirani” usled širenja tkiva.
Kada žena oseti ovaj „krug vatre” u predelu međice, obično joj se savetuje da prestane da se napreže, da duboko diše i pokuša da opusti perineum.
Tokom porođaja iz maminog stomaka ističe i amnionska tečnost iz amnionske kese u kojoj je beba rasla devet meseci. Zanimljivo je da amnionska kesa štiti bebinu glavicu u prvoj fazi porođaja, kada se širi cerviks. Nekad pukne prirodno pre porođaja, a nekad i pod pritiskom bebinih pokreta na početku porođaja.
Nekada, ali srećom retko, događa se da se bebina ramena zaglave u porođajnom kanalu, što otežava njen izlazak. Ova situacija je opasna ne samo za bebu već i za mamu, ali se specijalnim manevrima i ova potencijalno opasna situacija prevazilazi.
Pogledajte u nastavku zanimljiv ilustrativan video koji detaljno i živopisno prikazuje kako u stvari izgleda vaginalni porođaj.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)