Iako se Daunov sindrom smatrao neizlečivim genetskim problemom, poslednjih godina otkriveni su određene supstance kojima bi se u mozgu mogli obnoviti onesposobljeni hemijski putevi.
Genetičar Rodžer Rivs sa Univerziteta Džon Hopkins nedavno je objavio da je otkrio još jedan supstancu za lekove koja bi mogli popraviti ključne nedostatke u učenju i pamćenju.
Njegov tim je pokušao da obnovi funkcije malog mozga miševa kod kojih je genetskom modifikacijom izazvan sindrom, smanjio mali mozak za 40 posto.
Rivs je miševima ubrizgao hemikaliju koja stimuliše rast
Rivs je miševima ubrizgao hemikaliju koja stimuliše rast važnog razvojnog puta koji kontroliše rast cerebelluma, odnosno malog mozga.
Njihovo istraživanje koje je predstavljeno u časopisu Science Translational Medicine, moglo bi dovesti do razvoja lekova koji bi ljudima sa Daunovim sindromom omogućili nezavisniji život.
Stručnjaci procjenjuju da u oko 95 posto slučajeva osoba sa sindromom ima celi dodatni hromozom 21 koji gotovo uvek potiče od majke. U ljudskoj populaciji javlja se u proseku kod jednog na 700 rođenih. A na verovatnoću njegova pojavljivanja uglavnom utiče starost majke.
Komentari (0)