Anemija je stanje kod kojeg je smanjen broj eritrocita (crvenih krvnih zrnaca) u krvi. Podjednako se javlja kod oba pola, mada češće kod žena kao posledica menstrualnih ciklusa. Uzroci anemije mogu biti različiti, a često može da bude simptom drugih oboljenja.
Dobro je znati simptome anemije i nedostatka gvožđa jer im ponekad treba vremena da se razviju. Ovde je 9 znakova koji ukazuju na anemiju:
1. Umor
Ukoliko se osećate umorno većinu vremena iz nepoznatog razloga, a da pritom imate dovoljno sna i ne umarate se fizički, onda je to jedan od razloga da uradite laboratorijsku analizu kompletne krvne slike.
2. Bleda koža
Jedan od znakova anemije može da bude bleda koža, jer ima manje krvi koja teče kroz krvne sudove. Izgled kože je bledunjav i koža izgleda istrošeno.
3. Bol u grudima
Anemično srce radi prekovremeno kako bi obavljalo dnevne aktivnosti. Ukoliko osećate bol u grudima nakon blagog trčanja, ne paničite – možda je krivac nedostatak gvožđa.
Foto: Pixabay
4. Nedostatak vazduha
Ukoliko ste anemični, nivo kiseonika u Vašem telu je toliko nizak da možete osetiti kako na momente ostajete bez daha.
5. Vrtoglavice
Ponekad je vrtoglavica osećanje „priviđenja„ svetlosti kada iz sedećeg položaja naglo ustanete. Važno je znati da su vrtoglavice takođe simptom mnogih drugih zdravstvenih problema uključujući nizak krvni pritisak, tako da to nije nešto što bi trebalo ignorisati.
Foto: Pixabay
6. Lupanje srca
Pošto se anemija povezuje sa nedovoljnom količinom crvenih krvnih zrnaca, srce mora da pumpa snažnije da bi cirkulisala ista količina krvi kroz telo. Bez brige, ovo svakako nije znak da će srce otkazati. Ipak, to nije razlog da ne odete što pre kod lekara.
7. Glavobolje
Kada mozak dobija manje gvožđa nego što mu je potrebno, dođe do oticanja arterija i bum – instant glavobolja. Ukoliko su hronične glavobolje postale sastavni deo života, razgovarajte sa lekarom.
Foto: Pixabay
8. Hladne ruke i stopala
Slaba cirkulacija može da dovede do hladnih ruku i stopala. Ukoliko spavate u čarapama i tokom toplog vremena, potrebno je posavetovati se sa lekarom.
9. Slabost
Mišići koji ne dobijaju dovoljno kiseonika koliko im je potrebno imaju smanjen tonus i dolazi do opšte slabosti organizma.
Ukoliko ste primetili neke od simptoma anemije zakažite testiranje u Jugolab-u ili posetite neku od njihovih laboratorija>>>
Šta je neophodno uraditi od analiza?
Da bismo dobili celokupnu sliku o mogućoj anemiji potrebno je uraditi sledeće analize iz krvi:
1. Kompletna krvna slika (KKS)
Premalo hemoglobina u crvenim krvnim zrncima uzrokuje anemiju.
2. Gvožđe
Niske vrednosti gvožđa su znak anemije.
3. Ukupni i slobodni kapacitet vezivanja gvožđa (UIBC/TIBC)
Povišene vrednosti ukazuju na nedostatak gvožđa, dok snižene ukazuju na neko zapaljenje ili infekciju.
4. Feritin
Snižene vrednosti ukazuju na nedostatak gvožđa.
5. Transferin
Pacijenti sa anemijom imaju visoke vrednosti transferina koji transportuje gvožđe kroz krv.
6. Vitamin B12
Nedostatak vitamina B12 može da ukaže na anemiju.
7. Folna kiselina
Snižene vrednosti folne kiseline ukazuju na moguću anemiju.
Da biste sprečili pojavu anemije, pridržavajte se sledećih saveta:
- jedite hranu bogatu gvožđem: govedinu, žitarice od celog zrna, jaja i voće
- jedite hranu bogatu folnom kiselinom: pšenične klice, pasulj, puter od kikirikija, gljive, brokoli, goveđu džigericu, šparglu,
- jedite hranu bogatu C vitaminom: limuni, narandže, te sveže ne kuvano povrće koje pomaže da se gvožđe bolje apsorbuje,
- uzimajte redovno vitaminske i mineralne preparate, koje vam lekar prepiše,
- izbegavajte kofein, tj. kafu i čajeve, jer otežavaju apsorpciju gvožđa.
O anemijama u trudnoći pročitajte ovde.
Komentari (0)