Iako se često govori o planskom podsticanju rađanja, trudnice ili porodilje sve češće ostaju bez posla. Ta oblast detaljno je regulisana zakonom, ali se on najčešće ne primenjenjuje.
U zemlji sa najstarijim stanovništvom i najnižim natalitetom u Evropi, poslodavci sve ređe praštaju trudničko ili porodiljsko bolovanje. Tako je Sunčica Aleksić iz Kikinde, posle “prve šanse”, dobila dete, a zatim izgubila šansu za posao.
“Bila sam iznenađena, mnogo me je to pogodilo, nadala sam se poslu, tamo smo radili u tri smene, ja sam u toku tog mog pripravničkog bila unapređena u poslovođu i nisam očekivala da ću dobiti otkaz. Obratili smo se sudu i inspekciji i sad trenutno se vodi sudski spor”, rekla Sunčica Aleksić.
Žene sve češće rade na crno, postaju tehnološki višak, potpisuju blanko ostavke u slučaju trudnoće. Po povratku sa porodiljskog raspoređene su na niža i manje plaćena radna mesta, primećuje Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić.
“Apelujem na sve poslodavce da uprkos ekonomskoj krizi, uprkos stanju na tržištu rada nastoje da se ovakve situacije ne događaju i imaju svest o svojoj društvenoj odgovornosti, a sa druge strane zakonski propisi ne smeju biti opravdanje i ne smeju biti alibi za diskriminaciju”, rekla je Petrušićeva.
Ako nisu zaposlene na neodređeno, šanse da se mlade majke vrate na posao značajno su smanjene.
“Dodatni problem su i autorski i ugovori o delu koje naše zakonodavrstvo ne prepoznaje kao ekvivalent ugovora o radu i po tim ugovorima žene su zaposlene i po više godina. Nisu samo mali privrednici u pitanju, u pitanju su i državne firme koje koriste taj način za svoje radnice”, rekla je Dragana Soćanin iz Udruženja “Roditelj”.
Prema procenama, oko 30.000 žena u svetu godišnje izgubi posao zbog trudnoće. Za kršenje Zakona o radu po ovim osnovama poslodavac može da plati do milion dinara.
Stefanović: Udar na državu
Povodom otpuštanja trudnice u kompaniji “Koton”, predsednik parlamenta Nebojša Stefanović razgovarao je sa direktorom te kompanije.
Dogovoreno je da se trudnica vrati na posao i da joj se obnovi ugovor. Stefanović poziva i druge firme da slede taj primer.
“Briga o deci, briga o porodiljama mnogo je viša i važnija od kompanije je stvar države, udar na svaku porodilju je udar na državu i to država Srbija će pokušati da zaštiti svim mogućim sredstvima da pokažemo da smo neko ko o tome odgovorno vodi računa”, rekao je Stefanović.
Komentari (0)