Neredovna i nepravilna ishrana, lekovi, prolazne infekcije i stres za posledicu najčešće imaju poremećaj rada želuca i creva, poznatiji kao otežano varenje hrane.
Ono što je karakteristično za ovu pojavu je da nema organskih promena u organima gastrointestinalnog trakta, kao na primer zapaljenja, čira, tumora – objašnjava dr Predrag Dugalić, gastroenterolog.
Ipak, otežano varenje hrane može se javiti i u sklopu infekcijom želuca Helicobacter pylori (gastritis ili čir), nesteroidinim antiinflamatornim lekovima (NSAIL), ili se može javiti u sklopu gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB). Tada govorimo o ako organskom poremećaju – kaže dr Dugalić.
Koji su simptomi
Bol ili nelagodnost u središnjim gornjim delovima stomaka glavni je simptom funkcionalne dispepsije, a može biti praćen nadimanjem stomaka, žgaravicom, kiselinom, osećajem rane sitosti i težine u predelu želuca, kao i mučninama i podrigivanjem.
Podela
Bolesnici se dele u dve grupe. Kod prvih dominira bol u predelu želuca, a kod drugih poremećaj rada creva. Zajednički simptom za obe grupe bolesnika je najčešće gorušica i pečenje iza grudne kosti.
Kako se leči i preventiva
Preventiva bi ujedno bila i savet za početno lečenje: dobro žvaćite hranu, jedite češće, a količinski manje obroke, ne idite posle jela odmah na spavanje i večeru konzumirajte najmanje dva sata pred spavanje. Od lekova se obično prepisuju IPP (inhibitori protonske pumpe, kao što su omeprol, pantoprazol, esomeprazol i dr.) i H-2 antagonisti (ranitidin, famotidin, cimetidin).
Obe grupe lekova smanjuju lučenje viška hlorovodonične kiseline želuca, čime se umanjuje jedan od najznačajnijih simptoma – gorušica ili žgaravica. Mogu se dati i lekovi prokinetici – ubrzavaju rad creva: metoklopramida, cisaprida ili domperidona.
Od koristi je i uzimanje sedativa po potrebi. Ukoliko je Helicobacter pylori uzrok zapaljenja ili čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu, IPP lekovima treba dodati i dva antibiotika (klaritromicin i amoksicilin), u trajanju od sedam dana.
Ishrana
Ne treba piti mnogo kafe, alkohola, gaziranog pića. Takođe izbegavajte masnu i prženu hranu, kao i hranu koja nadima (kupus, boranija, grašak, pasulj). Pijte tečnost i jedite bareno povrće, piletinu i ribu.
Komentari (0)