U Nemačkoj mnogi muškarci ozbiljno shvataju ulogu oca i u sve većem broju se odlučuju za roditeljsko odsustvovanje sa posla. Međutim, o revolucionarnim promenama u muškom ponašanju ne može biti reči.
Još uvek su u Nemačkoj žene te koje se brinu o deci i domaćinstvu. No, broj voljnih muškaraca raste. Sve više visokokvalifikovanih muškaraca raspituje se kod poslodavaca o mogućnostima usaglašavanja radnog vremena i porodičnih obaveza. Za kadrovske službe je to novina.
Dakle, preduzeća će morati da promene način razmišljanja ukoliko žele da zadrže stručan kadar. Lekari su već počeli da odlaze u druge države u kojima je porodična politika bolja. Renomirana berlinska univerzitetska klinika šarite od januara ove godine ima oponumoćenika za pitanja očeva, sve sa ciljem sprečavanja odliva mozgova. Lekar Jakob Hajn, dobrovoljni savetnik muškog kolegijuma kaže:
„Za sada je moje zvanje pre svega titula. Na početku se nije moglo predvideti da li za tu funkciju postoji interesovanje. Ja sam prevashodno lekar na klinici.“
Dakle, opunomoćenik za pitanja očeva nije za to kompetentan. On ne učestvuje u razgovorima poslodavaca i kandidata za posao i samim tim nije u prilici da utiče na konzervativne profesore.
Otac čuva bebu – majka studira
Mladi lekari često se susreću sa rečenicom: „Moja žena ne mora da radi“. Ona dolazi od starijih kolega koji šalju jasan signal. Ko se usudi da koristi zakonom predviđena dva meseca odsustva radi brige oko deteta taj rizikuje napredovanje u karijeri. No, ima i izuzetaka kao što je to slučaj sa Volfgangom Veberom. On radi u fabrici lekova kao kontolor kvalitata:
„Već pri planiranju dece bilo mi je jasno da želim da uzmem odsustvo sa posla.“ U isto vreme, njegova supruga Anika posvetiće se studijama:
Anika će morati da se navikne na novu ulogu u porodici. Njen muž je jedan od retkih očeva koji se odlučuju da godinu dana ostanu kod kuće. Naravno, njima je jasno da će svog toga kućni budžet biti smanjen. Poslodavac, međutim, nije pravio probleme zbog te odluke.
„Ja sam naišao na pozitivnu reakciju. Možda zato što sam privilegovan, a možda i zbog toga što mi je šef žena. Ona je pozdravila moju odluku. I kadrovska uprava mi nije pravila probleme“, kaže Volfgang.
Malo rasteretiti žene, a opteretiti muškarce
Izjave očeva jasno pokazuju da problem uzimanja roditeljskog odsustva ne leži u filozofiji preduzeća već u šefovima. Oni su ti koji često protivzakonito blokiraju odsustvo očeva sa posla. Istraživanja pokazuju da 70 odsto muškaraca u Nemačkoj ima želju da aktivno učestvuje u odgoju deteta. Renate Hornung- Draus iz saveznog udruženja nemačkih poslodavaca ističe da je došlo krajnje vreme za promene:
„Problem je u tome što se porodične obaveze pripisuju ženama. To znači – ako je, ne primer, baka bolesna i ne može da se smesti u dom – o njoj se brine snaja ili ćerka. Ako je dete bolesno kod lekara ga vodi majka. Poslodavac često mora da reorganizuje posao. I ako je uvek žena ta koja mora da napusti posao zbog porodice onda to postaje problematično. Smatram, kao u ostalom i mnogi poslodavci, da se vanredni izostanci sa posla moraju podeliti na oba pola. Time bi se žene malo više rasteretile, a muškarci malo više opteretili.“
Međutim, moderni uslovi rada nisu prilagođeni porodici, ističe Kristina Klener. Poslodavci očekuju punu fleksibilnost i spremnost radnika da uskoče na posao i vikendom ukoliko je to potrebno. Zbog toga se mnogi mladi bračni parovi i odriču roditeljstva. Pored toga nisu svi muškarci spremni za ulogu „novog oca“.
Komentari (0)