Stručni tim ustanovio da gojaznost kod dece može da izazove zapaljenski proces niskog inteziteta koji oštećuje tiroidnu žlezdu, upozorili italijanski stručnjaci iz Regionalne bolnice u Bolcanu.
Tokom tri godine, dr Đorđo Radeti i njegov tim iz Bolcana pratili su 186 dece koja su ili imala prekomernu težinu ili i formalno bila gojazna, testirajući nivo tiroidnih hormona i antitela i snimajući štitastu žlezdu ultrazvukom.
Ustanovljeno je da gojaznost može da izazove zapaljenski proces niskog inteziteta koji oštećuje tiroidnu žlezdu, koja luči hormone za regulaciju metabolizma i drugih važnih funkcija.
"Naše istraživanje je pokazalo da su promene u funkciji i strukturi štitaste žlezde uobičajene kod gojazne dece", izjavio je dr Radeti. On i njegove kolege su ustanovili vezu između indeksa telesne mase (BMI) i nivoa tiroidnih hormona, koja ukazuje da višak sala možda igra ulogu u izmeni tkiva štitne žlezde.
Italijanski stručnjaci ističu da je čak 73 malih ispitanika imalo tiroidne žlede koje su delovale zapaljeno, pri čemu nisu patili od tzv. "Hašimoto tiroiditisa", autoimune bolesti kod koje T-ćelije (limfociti zaduženi za odbacivanje stranog tkiva) gršekom napadaju štitnu žlezdu.
Potrebne su dodatne studije kojima bi se utvrdilo da li se gubitkom kilograma normalizuje rad štitaste žlezde, naglašavaju italijanski stručnjaci.
Slabije funkcionisanje tiroidne žlezde u principu može da se dovede u vezu sa dobijanjem na težini, ali s druge strane, stimulisanje njenog rada ne izaziva automatski slabljenje.
Pokazalo se, međutim, da u nekim slučajevima gubitak kilograma obnavlja normalno funkcionisanje tiroidne žlezde.
Komentari (0)