U prvih nekoliko godina života, kao i tokom čitavog predškolskog uzrasta, nagluvost je kod mališana veoma česta zbog obolenja u srednjem uhu, kaže šef audiološkog odseka novosadske ORL klinike doc. dr Zoran Komazec:
Uzroci su brojni, a među njima su, recimo, i infekcije nosa i ždrela, pa uvećan treći krajnik ili su to, opet, različite alergije. Tako se usled obolenja zvučni talasi otežano prenose, te zbog toga dete slabije čuje.
U medicini se ova bolest naziva konduktivna nagluvost i otkriva se otorinolaringološkim pregledom, kao i timpanometrijom i audiometrijom.
Treba istaći da je timpanometrija objektivna metoda i da lekar vrlo brzo, za samo nekoliko minuta, dobija uvid u stanje detetovog srednjeg uva.
Konduktivna nagluvost se uspešno leči lekovima, konzervativnim postupcima, kao i operacijom sa ili bez ugradnje ventilacionih cevčica.
U svakom slučaju, terapije su vrlo uspešne i zahvaljujući njima dete ponovo normalno čuje.
Perceptivna nagluvost
Kod dve, tri ili četiri novorođene bebe od hiljadu se javlja oštećenje unutrašnjeg uva, koje potom dovodi do perceptivne ili senzorne nagluvosti.
Uzroci perceptivne nagluvosti kod novorođečeta su različiti. Nažalost, kod izvesnog broja dece još se ne može ustanoviti koji je pravi razlog.
Ipak, najčešće se radi o nekom od brojnih faktora rizika, kao što je nasledna, takozvana porodična nagluvost, ili kongenitalne infekcije u koje ubrajamo toksoplazmozu, sifilis, rubeolu, citomegalo virus i herpes.
Takođe, do perceptivne nagluvosti dovode anomalije glave, vrata, ušne školjke i spoljašnjeg slušnog kanala, samo se ona dešava i kod dece koja su pri porođaju bila teška manje od 1.500 grama, ili zbog žutice dobijene neposredno po rođenju – navodi naš sagovornik.
Uz ove faktore, dečju perceptivnu nagluvost mogu da izazovu bakterijski meningitis, kao i ototoksični lekovi, kao što su gentamicin, tobramicin, kanamicin, streptomicin.
Isto tako, od ove vrste nagluvosti može da oboli beba izložena mehaničkoj ventilaciji duže od pet dana.
Pošto se redovnim ginekološkim pregledima mogu na vreme otkriti kongenitalna infekcija, a genetskim kontrolama porodična nagluvost, savet roditeljima je da se pre rođenja deteta posavetuju o svemu sa lekarom.
Dijagnostika nagluvosti
Rano otkivanje oštećenja sluha neobično je važno jer se, u protivnom, neće razviti slušni centri u mozgu, ističe doc. dr Zoran Komazec:
Još uvek se dešava da roditelji dolaze s trogodišnjacima ili četvorogodišnjacima na ispitivanje sluha i to zbog toga što se kod mališana nije razvio govor! Naravno da je to suviše kasno.
Rano otkrivanje perceptivnih nagluvosti moguće je već u prvih nekoliko meseci. Proverom otoakustičkih emisija, za samo nekoliko desetina sekundi, može se ustanoviti da li mališan čuje dobro ili ne.
Ovakva merenja se, u mnogim zemljama rade neposredno nakon toga što mališani dođu na svet, dok sva naša porodilišta još ne raspolažu potrebnim uređajima.
Komentari (0)