Beba koju je majka ostavila u taksiju u Vrnjačkoj Banji još četiri-pet dana ostaće u bolnici „Studenica” u Kraljevu, rekao je dr Zoran Mrvić, direktor tog medicinskog centra, našem dopisniku Miroljubu Dugaliću. Tako će lekari biti sigurni da joj je pružena sva medicinska nega neophodna za novorođenče, a o njenoj daljoj sudbini odlučivaće nadležni smederevski centar za socijalni rad. Ova ustanova je zvanično obaveštena o devojčici koju je taksista doneo u korpi u policiju, tako da će njeni službenici posle svih procena i sprovedenog postupka odlučiti kome će bebu poveriti.
Dopisnik „Politike” Dugalić je oslušnuo i šta se priča „po čaršiji” s obzirom na to da je još rano za saopštavanje proverenih informacija i tako čuo da porodica želi da preuzme bebu. Mnogima nije jasno zašto je bebu majka, zapravo, ostavila „na čuvanje taksisti” kada je njena mnogobrojna porodica sa kojom živi u Švajcarskoj dobro stojeća i bez ikakvih finansijskih problema. Uz to brat njenog supruga, kako se priča, vlasnik je kafane u banji. Mada, mnoge će verovatno zanimati i gde se ova žena porodila kada je njenoj devojčici tek po smeštanju u „Studenicu” obrađena pupčana vrpca.
Dok se situacija ne razjasni iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja podsećaju da o sudbini ostavljenog deteta uvek odlučuje centar za socijalni rad, koji u slučaju ovakvih porodičnih drama obavezno postaje državni „roditelj”. Stručni saradnici centra su ti koji vrše procenu cele situacije, počev od okolnosti koje su dovele do ostavljanja bebe, preko procene da li porodica može ponovo da preuzme brigu o ostavljenom detetu, pa sve do utvrđivanja zakonske odgovornosti roditelja.
Foto: Fotolia
– Kada bude, kao pre dva dana, pronađena napuštena beba, ona se najpre zdravstveno zbrinjava, a za to vreme i nakon zbrinjavanja dalje postupke preduzima nadležni centar za socijalni rad, koji određuje lično ime deteta, postavlja staratelja i vodi računa o detetovoj bezbednosti i zdravlju. U slučaju bebe iz Vrnjačke Banje, centar za socijalni rad u Smederevu će na osnovu raspoloživih podataka utvrđivati kompetentnost roditelja, kao i potencijale i mogućnost da se dete zbrine u okviru srodničkog okruženja. Ukoliko procene da takve mogućnosti postoje, stručnjaci će preduzimati aktivnosti u cilju „rehabilitacije” roditeljstva i osposobljavanja šireg porodičnog okruženja za prihvat deteta. Ako procena pokaže njihovu nekompetentnost, utvrdiće se da je dete trajno lišeno roditeljskog i porodičnog staranja. U tom slučaju dete će biti smešteno u hraniteljsku ili usvojiteljsku porodicu – objašnjavaju u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Iako ostavljene bebe pobuđuju veliku pažnju javnosti, ovakvi slučajevi, na sreću, nisu toliko česti – između dvoje i petoro roditelja godišnje svoju decu „zaboravi” na nečijem pragu, na ulici ili u porti crkve. A na pitanje kakva je sudbina ostavljenih beba koje su poslednjih meseci izazivale veliku pažnju javnosti u resornom ministarstvu odgovaraju da se dečak koji je pronađen u porti crkve u Čajetini prošlog oktobra još nalazi na neonatalnom odeljenju dečije bolnice u Užicu. Njemu je Centar za socijalni rad odredio lično ime, dete je upisano u matičnu knjigu rođenih, utvrđena mu je opšta podobnost za usvojenje i trenutno se radi na izboru usvojiteljske porodice.
Foto: Fotolia
Beba koja je krajem januara samo dva sata nakon porođaja ostavljena u pletenoj korpi u snegu pored Malog Crnića i kome su socijalni radnici od milošte dali ime Srećko, sada se nalazi u hraniteljskoj porodici. Dato mu je novo ime, novi dom i šansa za novi i bolji život od onog na koji je bio osuđen po rođenju. Narednih nekoliko meseci utvrđivaće se porodično-pravni status deteta i odrediti njegova sudbina. Mnogima je u sećanju ostala neobična slika snimljena pre mesec dana kada je ministar Zoran Đorđević posetio malog dečaka u hraniteljskoj porodici i sa zadovoljstvom zaključio da je beba napredna, zdravstveno zbrinuta i ima svu potrebnu negu i pažnju.
Stručni saradnici Ministarstva za socijalna pitanja objašnjavaju da odgovornost majke koja je ostavila dete može biti krivično-pravna i građansko-pravna. Tužilaštvo će utvrđivati da li ima elemenata krivičnog dela, a Centar za socijalni rad će u okviru svojih nadležnosti preduzimati mere građansko-pravne odgovornosti roditelja. Na isti način će se odlučivati i o majci sedmoro dece koja je novorođenu bebu u Vrnjačkoj Banji poverila taksisti na čuvanje.
Komentari (0)