Ospa se kod dece javlja veoma često, i to već u najranijem uzrastu, ponekad kao nezavisna promena, ali češće kao jedan od simptoma nekog oboljenja.
Postoje različiti tipovi ospe, prema izgledu, boji i gustini rasprostiranja po telu. Evo nekoliko vrsta ospi, javlja sajt "Kibid".
Raš usled toplote
Raš je veoma česta ospa kod odojčadi i male dece. Izaziva je toplota spoljne sredine ili preterano utopljavanje deteta. Raš se nekada može javiti i u toku febrilnih oboljenja i mora se razlikovati od drugih ospa.
Raš daje ospe u vidu crvenih ispupčenja veličine čiodine glave koje se nalaze na otvorima znojnih žlezda, pa su ospe raspoređene tamo gde su ove žlezde koncentrisane – na vratu, ramenima i grudima. Raš brzo izčezava ako se dete oslobodi prekomerne odeće i ako se smanji temperatura spoljne sredine.
Trodnevna groznica
Trodnevna groznica je akutno febrilno oboljenje odojčadi i male dece uzrasta ispod tri godine. Karakteriše ga visoka temperatura koja najčešće traje tri dana.
Temperatura naglo pada na normalu, a pojavljuje se ospa u vidu nežnih crvenih pega (makulozna), difuzno rasuta po trupu, a može da se proširi i na vrat i lice. Nakon jedan do dva dana ospa se povlači bez posledica.
Varičela – ovčije boginje
Varičela je akutno vrlo zarazno oboljenje koje se javlja kod dece, najčešće do desete godine života. Uzrokovano je virusom, a mogu se razboleti i odrasle osobe ukoliko varičelu ne preleže u detinjstvu.
Bolest se najčešće javlja u vidu epidemije, ređe sporadično, a prenosi se kapljičnim putem. Mada bolest može da započne blagim opštim znacima, temperaturom i malaksalošću, kod dece se često najpre pojavi ospa.
Ona prolazi kroz više stadijuma: makula, papula, vezikula (crvenilo, ispupčenje, plik) – koja je i najznačajnija promena.
Plikovi su nežni, lako prskaju i obično nisu veći od zrna sočiva. Nalaze se i na sluzokožama i na kosmatom delu glave. Ospa kod varičele izbija u naletima. Nakon dva do četiri dana plikovi se sasušuju i nastaju kruste koje, kad otpadnu, ostavljaju privremene depigmentacije, blede fleke na koži.
Morbili – male boginje i rubeola
Morbili i rubeola (crvenka) ranije su bili čest uzrok oboljevanja dece, ali se već duži niz godina deca vakcinišu kombinovanom vakcinom protiv ovih bolesti, pa se ova oboljenja javljaju neuporedivo ređe i to samo kod nevakcinisanih lica.
Važni simptomi
Kad se kod deteta pojavi ospa, obratite pažnju i na ostale simptome, kako biste ih preneli svom lekaru. Pre svega, vodite računa o tome da li dete ima temperaturu, malaksalost, povraćanje, proliv, kijavicu. Svi ovi simptomi su, osim ospe, važni za postavljanje konačne dijagnoze.
Nega kože – ključna
Sprovodi se dobra nega kože, svakodnevno kratkotrajno kupanje mlakom vodom ili blagim rastvorom hipermangana.
Kožu blago posušite uvijanjem deteta u peškir i tapkanjem, a ne grubim brisanjem i trljanjem. Promene po koži treba posuti neutralnim puderom da biste sprečili svrab i nastajanje sekundarnih bakterijskih infekcija.
Predrasude o ospama
Predrasuda je da dete koje ima boginje ne sme da se kupa. Ponekad roditelji, naročito u slučaju varičele, nepotrebno utopljavaju dete da bi boginje Ëlakše izbileË.
Terapija varičele se najčešće sastoji samo od higijensko-dijetetskog režima koji obuhvata izolaciju bolesnika iz kolektiva u umereno zagrejanu ali provetrenu sobu.
Komentari (0)