Iako mnoge žene „procvetaju” tokom trudnoće, neke žene postanu neraspoložene, imaju nizak nivo samopoštovanja, postanu previše negativne, imaju teškoće sa spavanjem, žele da spavaju duže nego inače ili se prosto osećaju usamljeno i depresivno.
Postporođajna depresija (PPD) je vrsta depresije, odnosno depresivna faza, koja se javlja nakon što žena dobije bebu. Osobe koje imaju postporođajnu depresiju doživljavaju emocionalne uspone i padove, često plaču, osećaju umor, krivicu, anksioznost i mogu imati problema u brizi za svoju bebu. Postporođajna depresija može se lečiti psihološkim ili psihijatrijskim savetovanjem i/ili lekovima.
Kada je vreme da potražim stručnu pomoć?
Ukoliko vaš bejbi bluz ne prolazi ili sumnjate da imate postporođajnu depresiju, najvažnija stvar koju treba uraditi je potražiti pomoć stručnjaka i ne dozvoliti da se stanje pogoršava.
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“:
Žene se posle porođaja najčešće javljaju svom ginekologu ili izabranom lekaru. Većina ginekologa i pedijatara
prepoznaje ove simptome i upućuje babinjare na konsultacije sa psiholozima i psihijatrima
Postporođajna depresija je ozbiljno stanje, ali se može uspešno lečiti. Uz primenu lekova koje će vam prethodno preporučiti psihijatar i odlaskom kod psihologa/psihoterapeuta, vratićete se u normalu i moći nastaviti sa svojim životom – uživajući sa svojom bebom.
Autor teksta:
Olivera Leonid Pejin
MSc psiholog i RE&KBT psihoterapeut pod supervizijom
Komentari (0)