Za dobijanja odgovora na pitanje ‘Jesam li trudna?’ najvažnije je strpljenje i vreme. No, upravo je to ono najteže – čekati i ne znati. Najbrži način da saznate odgovor je pričekati vreme kada očekujete menstruaciju i upotrebiti kućni test za trudnoću. No, za one koji ne mogu čekati, knjiga ‘Šta očekivati pre trudnoće’ autorki Heidi Murkoff i Sharon Mazel otkriva sitne, ali važne prve znakove trudnoće.
Bolne dojke
Dojke su često prvi deo tela koji dobije obaveštenje o trudnoći, barem prvi deo koji možete opaziti, tvrde autorke knjige ‘Šta očekivati pre trudnoće’. Reakcija dojki na trudnoću razlikuje se od žene do žene, ali dojke u ranoj trudnoći mogu biti osetljive, bolne, otečene, a neretko možete osećati peckanje. Ti se znakovi katkad mogu pojaviti za nekoliko nedelja. Promene su katkada vrlo velike, a katkada suptilnije. Međutim, dojke u ranoj trudnoći ne razlikuju se puno od dojki u PMS- u, no postoji trik. Naime, autorke knjige tvrde da pažnju treba obratiti na promene areola koje pod uticajem hormona trudnoće mogu vrlo brzo poprimiti tamniju boju.
Učestalo mokrenje
Česta potreba za mokrenjem može se pojaviti vrlo rano u trudnoći – najčešće dve do tri nedelje nakon začeća. To je zato što bubrezi trudnice moraju raditi ‘prekovremeno’ kako bi očistili otpadne materije iz krvi kad se pojavi dete. Nadalje, materica počinje rasti već na samom početku trudnoće, a budući da je još nisko u karlici, pritiska bešiku te izaziva potrebu za mokrenjem. Naravno, učestalo mokrenje može biti i znak da ste samo povećali unos tečnosti u telo ili da možda imate infekciju mokraćnih puteva. Naime, svaka trudnica je drukčija i univerzalna pravila su vrlo teško primenjiva.
Povišena bazalna temperatura
Ako već nekoliko meseci pratite svoju prvu jutarnju temperaturu, verojatno ste prilično dobro upoznati s njenim usponima i padovima. Porast bazalne temperature događa se neposredno nakon ovulacije, zahvaljujući porastu nivo progesterona. Čim nivo progesterona padne, obično u vreme menstruacije, telesna temperatura takođe pada. No, u slučaju trudnoće, nivo progesterona ne pada, što znači da se bazalna temperatura ne snižava.
Umor
Rana trudnoća, što uključuje prva četiri meseca, u pravilu buduću mamu čini tromom, pospanom i zaljubljenom u kauč. To je zato što se telo priprema za razvoj deteta, za što je potrebno mnogo energije. Bujica novih hormona koji struje telom takođe crpe energiju, a niži nivo šećera, niži krvni pritisak i brži metabolizam takođe mogu smanjiti energiju.
Mučnina
Simptom mučnine može se pojaviti rano, u nekim slučajevima već nekoliko dana nakon začeća, iako je verovatnije da će se pojaviti četiri nedelje posle, otprilike u šestoj nedelji trudnoće i, po mogućnosti, nestati do kraja prvog tromesečja. Iako su za jutarnje mučnine odgovorni trudnički hormoni, ne doživljava ih svaka buduća majka.
Preosetljivost na mirise
Neke novopečene trudnice tvrde da im se čulo mirisa vrlo rano pojačalo – što može biti prouzrokovano povećanom količinom estrogena u ranoj trudnoći. Ako vaš nos postanje osetljiviji, moguće je da ste trudni, no neke žene to pojačavanje čulo mirisa doživljavaju i tokom PMS-a.
Nadutost
Osećaj nadutosti može se pojaviti vrlo rano u trudnoći, iako se vrlo teško razlikuje od nadutosti pre menstruacije. No, ako se radi o trudnoći, simptomi nadutosti prouzrokovani su hormonima koji se luče u ranoj trudnoći, najviše progesteronom. Hormoni usporavaju rad probavnog sistema, pa nastaje osećaj nadutosti.
Cervikalna sluz
Jedan od prvih znakova trudnoće može biti i promenjena cervikalna sluz. Ukoliko ona postane kremasta i ostane takva i nakon ovulacije, to je dobar znak da ćete proći i sledeći test – onaj na trudnoću.
Naravno, nijedan od ranih simptoma trudnoće nisu sigurni da kućni test za trudnoću i potvrda ginekologa, a kako i same autorke knjige ‘Šta očekivati pre trudnoće’ tvrde, svaka trudnica i trudnoća je drukčija i posebna, te je primena univerzalnih pravila otežana.
Komentari (0)