Trudnice kojima se daju lekovi da se ne bi prerano porodile, mogle bi biti izložene riziku od ozbiljnih komplikacija, pokazuje jedna obimna studija obavljena u Holandiji i Belgiji.
Izbor medikamenata takozvane "prve linije" za sprečavanje preranog porođaja je "kontroverzan" jer nema dovoljno preciznih informacija o relativnoj bezbednosti različitih sastojaka tih lekova, tvrdi doktor Rul de Hes iz Medicinskog centra pri Univerzitetu u Utrehtu.
Osim toga, većina kliničkih ispitivanja tih lekova bila je ograničena na pacijentkinje čija je trudnoća bila niskog rizika, tako da ne odslikavaju pravo stanje stvari, tvrde belgijski i holandski stručnjaci.
U studiji je analizirano stanje 1.920 žena koje su dobijale različite medikamente za sprečavanje preranog porođaja.
Registrovano je 14 ozbiljnih neželjenih dejstava među učesnicama studije, uključujući poteškoće s disanjem, nizak krvni pritisak, slabost srca i vodu u plućima.
Među pacijentkinjama koje su dobijale kombinaciju lekova za sprečavanje preranog porođaja, čak je 16 odsto imalo neželjene reakcije, a u četiri slučaja bila je neophodna čak i intenzivna medicinska nega.
Kako nema dokaza da je u tim slučajevima tretman kombinacijom lekova uspešniji od tretmana jednim lekom ili od sukcesivne primene više lekova, belgijsko-holandski tim naučnika zalaže se za izbegavanje uzimanja više lekova.
Stručnjaci naglašavaju da prava dilema čak nije u tome koji lek koristiti, nego da li uopšte koristiti lekove za sprečanje preranog porođaja.
Ni posle 30 godina istraživanja nije jasno da li pokušaji da se spreči prevremeni porođaj uopšte koriste detetu ili, naprotiv, imaju štetne posledice.
Komentari (0)