Uskoro počinje sezona klima uređaja zbog visokih temperatura koje nam predstoje. Međutim, njihovo neadekvatno korišćenje može loše da utiče na zdravlje.
Zbog toga je važno ispoštovati dva osnovna pravila. Prvo je da razlika između spoljne i unutrašnje temperature ne sme da bude veća od pet do sedam stepeni, a drugo je da se nikako ne sme sedeti ispred klime.
Lekari upozoravaju da predugo izlaganje hlađenju klima-uređaja na temperaturama koje često variraju i po 15 stepeni u odnosu na spoljašnju može da izazove mnoge zdravstvene probleme.
U ovim situacijama, najviše su pogođena deca i trudnice. Najčešće stradaju disajni organi. Infekcije gornjih disajnih puteva, suv kašalj i povišena temperatura, zatim promuklost i otežan govor, iritacija sluznice oka tipični su simptomi zimskih prehlada, ali i prehlada zbog preteranog hlađenja klima-uređaja. Zbog preduge izloženosti rashladnom uređaju česta su kočenja i bolovi u zglobovima i mišićima.
Ne čistite sami i ne majstorišite ništa oko klime
Temperaturna razlika koja je veća od pet stepeni deluje kao jedna vrsta stresa na organizam. To negativno utiče na bolesne, ali i na zdrave ljude. Prelaskom iz tople sredine u veoma rashlađenu prostoriju dolazi do grča krvnih sudova, mišića i nerava, što se odražava na naš organizam.
S druge strane, kada se iz hladne prostorije izađe na vreo asfalt može doći do šoka, jer postoji mogućnost naglog širenja krvnih sudova. Ovakva promena temperature izaziva kolaps, odnosno gubitak svesti, a može da izazove čak i pucanje krvnih sudova, posebno kod starijih osoba.
Ono čega se još ne pridržavamo jeste održavanje ovih uređaja. Klima uređaje bi trebalo da servisiraju pre nego što se puste u rad. Zbog besparice, mnogi se osmele da sami majstorišu, odnosno da peru filtere i da ih prskaju raznim antibakterijskim sredstvima. Ovo može skuplje da ih košta, jer se neretko dešava da zbog samostalnog majtorisanja pojedinci pokvare klimu. Cena servisiranja iznosi između 2.000 i 3.000 dinara, što nije puno ako se uzme u obzir kakve su posledice pri kvaru.
Savet je da pri kupovini klime obavezno tražite i garantni list, na kojem stoje ovlašćeni serviseri. Danas se dešava da umesto garantnog lista dobiju samo fiskalni račun, a on im pri servisiranju ne pomaže puno. Kada se govori o klima uređajima ne može da se zaobiđe problem koji nastaje zbog kapljanja vode iz njih po ulicama. Iako se već godinama priča o tome kako postoje zakonski propisi za postavljanje klima uređaja mnogi se i dalje besplatno tuširaju kapljicama iz klima.
Bakterije u klima uređaju
U sistemima za klimatizaciju može se razviti bakterija „Legionella”, koje izazivaju groznicu, ali i takozvanu. legionarsku bolest. Legioneloza počinje slabošću, malaksalošću, glavoboljom i bolovima u mišićima. Telesna temperatura raste i do 39 stepeni, bolesnik kašlje, ali ne iskašljava. Bolest najčešće napada starije osobe i one sa oslabljenim imunitetom, ređe žene i mlađe osobe.
Komentari (0)