Dok sanitarna inspekcija poslednjih dana proverava kvalitet boja za jaja u prodavnicama, a proizvođačima traže čak i potvrdu o zdravstvenoj ispravnosti uskršnjih sličica (?!), niko ne kontroliše farbe, stikere i šljokice koje su preplavile tezge po pijacama!
Dragutin Panić, vlasnik firme „Pangraf“, jedne od najvećih domaćih proizvođača boja za jaja, kaže da se ista priča ponavlja svake godine.
– Preprodavci u kesice pakuju sve i svašta, od nekvalitetnih kineskih boja prepunih olova do onih za patos i tkaninu, koje su pune teških metala. Uzmite samo u obzir šta se sve stavlja u glitere i štras, odnosno šljokice. Reč je o raznim vrstama lepkova, koji ne bi smeli da se koriste ni na koži, a kamoli u ljudskoj prehrani – navodi Panić.
On dodaje da je neverovatno to što nadležne službe bukvalno traže dlaku u jajetu kad je u pitanju roba u redovnoj prodaji, dok preprodavci slobodno truju narod.
U Ministarstvu zdravlja ističu da u nadležnost sanitarne inspekcije ulazi provera zdravstvene ispravnosti boja za jaja u prodavnicama, kao i kod uvoznika.
– Od 22. do 31. marta na teritoriji Beograda kontrolisan je 41 objekat koji se bavi prometom boja za farbanje jaja. Svi objekti imaju atest o zdravstvenoj ispravnosti, a ispravne su i farbe uvoznika, firmi „Merkator“ i „Veropulos“ – kažu u ovom ministarstvu i dodaju da je Ministarstvo poljoprivrede nadležno za kontrolu ispravnosti roba na tezgama.
Međutim, u Ministarstvu poljoprivrede tvrde da oni kontrolišu isključivo boje za prehranu i proizvode animalnog porekla, a da farbe koje se prodaju na tezgama nisu za prehranu, pa zbog toga i ne podležu njihovoj nadležnosti.
Kupujte u prodavnicama
Miodrag Jovanović, klinički toksikolog Vojnomedicinske akademije, ističe da je za građane najsigurnije da kupuju boje za jaja u prodavnicama, ali dodaje i da farbe za jaja koje se prodaju na tezgama ne mogu bitnije da ugroze zdravlje ljudi.
– Ako je u pitanju boja koja sadrži tragove teških metala, onda ne možemo da kažemo da će konzumiranjem jaja koja su farbana ovim bojama doći do nekih simptoma trovanja, poput povraćanja ili mučnine – navodi Jovanović i dodaje da bi se to moglo desiti samo ukoliko bi se u telo unosile velike količine teških metala, i to u dužem vremenskom periodu.
Komentari (0)