Roditelji bi trebalo da obrate pažnju kada kupuju dečje igračke, jer CE oznaka sama po sebi ne garantuje bezbednost igračaka.
Sama oznaka CE nije garant bezbednosti igračaka. Istina je da bi CE oznaka trebalo da garantuje da igračka zadovoljava minimalne zahteve sigurnosti proizvoda, ali ovu oznaku ne dodeljuje organizacija, već sam proizvođač i to da bi označio da je proizvod izrađen u skladu sa primenjivim direktivama. Tako proizvođač obezbeđuje slobodno kretanje proizvoda u okviru EU tržišta.
Na srpskom tržištu se može naći veliki broj dečjih igračaka koje poseduju CE oznaku, a ne i ostale potrebne podatke o proizvođaču, poreklu, hemijskom sastavu, rukovanju, čišćenju, i slično, a koje su neophodne da bi se znalo da je igračka bezbedna za upotrebu. Pogrešno se veruje da se otrovne i opasne igračke mogu naći samo u kineskim prodavnicama.
Vodite računa o ispravnosti igračke
Američki proizvođač igračaka Mattel je u avgustu 2007. sa tržišta povuko 18 miliona igračaka proizvedenih u Kini, pre svega lutke Barbie, Batman, Polly Pocket, kao i razne automobilčiće.
CE oznaka bi trebala da garantuje da igračka zadovoljava minimalne zahteve sigurnosti proizvoda. Pogrešno se veruje da su igračke koji imaju CE oznake (skraćenica Evropske Zajednice na francuskom jeziku) proizvedene u EU. To su najčešće igračke koje su, ipak, proizvedeni u Kini.
CE oznaku ne dodeljuje organizacija, već sam proizvođač označava da je proizvod izrađen u skladu sa primenjivim direktivama. Ona takođe obezbeđuje slobodno kretanje proizvoda u okviru EU tržišta.
Distribucija proizvodi bez CE oznake može biti zabranjena na carini. Sve igračke koje su povučene sa tržišta sredinom godine imale su CE oznake.
Komentari (0)