Deca znaju mnogo, ali su ipak deca
25% tinejdžera kaže da njihovi roditelji znaju „malo” ili „ne znaju ništa” o tome šta rade dok su online
Naši klinci, naši tinejdžeri obožavaju Internet jer im je to izvor zabave, edukacije i druženja. Pojedini imaju profile na društvenim mrežama već u osnovnoj školi i aktivno ih koriste svakodnevno. Ipak, deca su deca te ih moramo upozoriti kako da se pravilno ponašaju online.
Foto: Unsplash
Od velike je važnosti da deci objasnite pravilan način komunikacije na Internetu kako ih neke greške ne bi pratile čitavog života. Pored toga, morate im objasniti da to što rade online itekako može uticati na njihov stvarni život i da te dve stvari nisu razdvojene. To što se nalaze sami iza telefona ili računara ne oslobađa ih odgovornosti za loše postupke, a ponekada može da utiče i na celu porodicu.
Bez deljenja ličnih podataka
7 do 15 godina provodi na Internetu više od 4 sata dnevno
Ne komunikati sa nepoznatim osoba
Ponekad je vrlo zanimljivo sklapati nova prijateljstva, nekada se to činilo slanjem pisama nepoznatoj deci koja su se upoznavala putem časopisa. Danas je to mnogo pojednostavljeno, a vrlo često može biti i bez znanja roditelja.
Foto: Unsplash
Pod komunikacijom se podrazumeva:
1. Ne prihvatati nepoznate ljude za prijatelje,
2. Ne slati nepoznatim ljudima fotografije,
3. Ne deliti informacije o kretanju sa nepoznatim ljudima.
Jake lozinke su obavezne
Zabranjeno vređanje i ismevanje drugara
Vređanje, omalovažavanje, deljenje neprimerenih fotografija je kažnjivo zakonom
Mnoga deca ne shvataju da virtuelni svet nije imaginarni pojam u kome mogu da rade šta žele bez ikakvih posledica. Ne samo da posledica ima nego njihovo ponašanje može čak biti i nelegalno!
Budite na raspolaganju detetu ako želi da priča
71% roditelja smatra da njihova deca provode previše vremena na Internetu
Internet je večan
Skoro polovina dece priznaje da krišom koriste svoje telefone kada bi trebalo da spavaju
Kako ih zaštititi?
U Internetu može biti i problem i rešenje. Naime postoje efikasni načini kako da regulišete pristup sadržaju koje vaše dete posećuje. Možete upravljati sadržajem na koje ne želite da vaše dete naiđe tokon surfovanja internetom, a možete namestiti da vam se telefon automatski blokira nakon npr 30 minuta korišćenja telefona.
VIP bezbedni klinci
Kompanija VIP daje svoj doprinost bezbednosti dece na internetu razvojem aplikacije koja je u promotivnom periodu dostupna roditeljima potpuno besplatno.
Vip DečjaZona vam omogućava da jednostavno blokirate aplikacije, filtrirate internet sadržaj i upravljate vremenom koje vaše dete provodi uz telefon ili tabletu.
Preuzmite i instalirajte Vip DečjaZona aplikaciju i koristite je besplatno tokom promotivnog perioda OVDE >>>
Komentari (0)