Lanac brze hrane „Mekdonalds" uz obrok za decu „hepi mil" prodaje igračke u obliku tranzistora koje mogu da oštete dečji sluh i da izazovu čak i gluvoću!
Ovo su utvrdili švedski stručnjaci, posle čega je „Mekdonalds" morao da povuče muzičke igračke s tržišta u švedskoj. Ove igračke s nasnimljenom pesmom, međutim, u „Mekdonaldsovim" restoranima u Srbiji normalno se prodaju!
švedski stručnjaci Univerzitetske bolnice „Karolinska" utvrdili su da igračke emituju buku veću od 115 decibela, što je znatno više od nivoa buke koju preporučuje njihov Nacionalni odbor za zdravlje i socijalnu pomoć.
Stručnjaci su objavili da je nivo buke koju igračke proizvode toliki da kod dece može da izazove stalan šum u ušima i trajno oštećenje sluha. Testiranja su takođe pokazala kako igračka, kad se nalazi na udaljenosti od 25 centimetara od glave, proizvodi buku od čak 79 decibela.
– Ova igračka je potpuno neprimerena za decu – ocenio je dr Bjorn Hagerman, naučnik u „Karolinskoj".
Dečji paket hrane „hepi mil", koji se sastoji od sokića, sendviča, pomfrita i igračke, u restoranima u Srbiji košta 215 dinara. Sudeći po fiskalnom računu, samo igračka, koja je proizvedena u Kini, košta 50 dinara.
Opasan intenzitet zvuka
Dr Vlada šubarević, specijalista za uho, grlo i nos i član veća grada Beograda zadužen za zdravstvo, objasnio je za Press da svaka buka viša od 70 decibela spada u kategoriju koja može da ošteti bilo čiji sluh.
– Bukom nastaju akutna oštećenja sluha. Tako svaki intenzitet zvuka viši od 70 decibela može da ošteti sluh. Ugroženi su i deca i starije osobe – navodi šubarević.
Srbija divlje tržište
Redovan profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu dr Goran Belojević, specijalista higijene i medicinske ekologije, kaže za Press da prema standardima Evropske unije nivo buke ne sme da prelazi 80 decibela. što se naše zemlje tiče, problem je, kaže on, što nemamo regulativu kao zemlje EU.
– švedska je dosta restriktivna po pitanju buke. Srbija, s druge strane, nema regulativu i predstavlja divlje tržište. U prilog tome ide činjenica da na igračkama nema oznaka koliki nivo buke emituju – rekao je dr spec. Belojević, i dodao da je takođe štetno i slušanje muzike preko plejera pomoću slušalica.
Igračke se prodaju u šest boja – žutoj, narandžastoj, crvenoj, plavoj, zelenoj i crnoj s različitim melodijama. Ekipa Pressa posetila je jedan od objekata ove brze hrane i primetila da roditelji masovno deci kupuju ovaj obrok – marketinški trik.
U korporaciji „Mekdonalds" su nam juče najavili da ovih muzičkih kutijica već od četvrtka neće biti u prodaji, ali ne zbog navodne štetnosti, već zbog kraja promotivnog perioda.
– Naša „hepi mil" promocija s muzičkim kutijicama je vremenski ograničena i završava se u četvrtak – kažu u „Mekdonaldsu", i dodaju da je ova korporacija pre puštanja u opticaj igračaka obavila sve standardne i neophodne kontrole.
– Kontrolama je utvrđeno da muzičke kutijice, ako se koriste na pravilan način, ne mogu biti opasne po sluh korisnika. Istraživanja su pokazala da je jačina zvuka daleko ispod dozvoljene granice i u saglasnosti sa svim zakonima i standardima EU.
Igračke nisu predviđene da se koriste kao mobilni telefoni, odnosno da se drže direktno naslonjene na uvo, već kao privesci za ključeve ili kaiš. Svaka igračkica zato i sadrži simbol i obaveštenje koji jasno ukazuju na to da se ona nikako ne sme koristiti blizu uva, a upravo zato su i dizajnirane da podsećaju na MP3 uređaj, a ne na mobilni telefon – saopštava korporacija „Mekdonalds".
Komentari (0)