Kontakt koža na kožu jedna je od tehnika koja se smanjila ili potpuno izbacila iz prakse tokom pandemije koronavirusa.
Foto: Freepik
Male i bolesne bebe imaju imaju manju šansu da prežive zbog menjanja prakse koju je izazvala pandemija koronavirusa, pokazalo je istraživanje zdravstvenih radnika u 62 države u razvoju.
Svake godine 2,5 miliona beba premine u prvih mesec dana od rođenja, a više od 80% njih ima malu porođajnu težinu. Tehnika za prevremeno rođenu i malu bebu poznata kao nega majke kengura, koja uključuje rani kontakt kože do kože bebe sa mamom uključujući i dojenje, mogu smanjiti smrtnost beba.
Istraživanje od 1.100 zdravstvenih radnika, objavljeno u britanskom medicinskom časopisu Global Helt, sprovedeno u saradnji sa istraživačima predvođenim sa SZO i Londonskom školom za higijenu i tropsku medicinu, pokazalo je da se trenutno kontakt koža na kožu ne koristi.
Razlozi za izbegavanje tehnike „koža na kožu”
Osoblje bolnica je u istraživanju navelo da tu tehniku ne primenjuju zbog straha od infekcije i prenosa koronavirusa sa majke na bebu. Ostale zabrinutosti uključuju nedostatak zaštitne opreme, stresa i brige za sopstvenu sigurnost.
Dve trećine ispitanika reklo je da ne bi dozvolili kovid pozitivnim majkama da praktikuju kontakt koža na kožu, a četvrtina je rekla da ne bi dozvola dojenje. U većini bolnica nedostajale su jasne smernice o nezi novorođenčadi za čije se majke sumnja da kovid pozitivne. Kontakt koža na kožu bila je rutinska tehnika u 85% slučajeva kod anketiranih ispitanika pre pandemije, u poređenju sa 55% tokom nje.
„To je strah za bebu, strah od infekcije na odeljenju i strah za sebe”, rekla je prof. Joi Lavn, direktorka centra za zdravlje majki i deteta u Londonskoj školi za higijenu i tropsku medicinu prenosi Gardian.
Kovid status majki često je u ovim zemljama nepoznat – samo trećina ispitanika izjavila je da je testiranje dostupno za žene u poodmakloj trudnoći.
Medicinsko osoblje pod stersom
„Medicinske sestre su pod većim stresom, nemaju zaštitnu opremu, nisu vakcinisane”, rekao je Lavn. “Oni se brinu da to urade i tokom pandemije ne žele majke na odeljenju, ne žele majke koje se bave bebama.”
Istraživanje, sprovedeno u poslednjih šest meseci 2020. godine, nije sadržalo detalje o stopama smrtnosti novorođenčadi kao rezultat ove promene.
Ipak prema drugoj Lancetovoj studiji, koja je skupila podatke za poslednjih šest meseci 2020. godine, procenjeno je da, ako se ovaj trend ukidanja kože na kožu nastavi ili smanjuje za 50% te da postoji veća mogućnost da će doći do smrtnog ishoda beba u čak 12.500 slučaja ako se ovako nastavi.
Komentari (0)