Odnos koji novorođenčad uspostave s majkom u prvih 18 meseci snažno će uticati na ponašanje u romantičnim odnosima tokom života, otkrivaju rezultati najnovijih istraživanja.
Čovekov osećaj poverenja, ljubavi, kao i sposobnost rešavanja konflikata razgovorom definiše se već u ranom detinjstvu. Ukoliko se sa detetom postupa loše, ono će kad odraste postati agresivno i sklono svađama, dok će bebe čije su majke bile pažljive i pune podrške znati da reše probleme sa svojim partnerima.
Iako odrasli ljudi s godinama promene stavove prema ljubavnim vezama, stari obrasci ipak izađu na površinu u stresnim situacijama. Istraživački tim posmatrao je sedamdesetpetoro dece od rođenja do 30-ih godina života. U istraživanje su bili uključeni i njihovi bliski prijatelji i partneri.
Deca, sada odrasle osobe, konstantno su kroz život ponavljala emocionalne i socijalne obrasce iz detinjstva koji su nastajali u kontaktu s roditeljima, posebno majkom. Istraživači su se posebno fokusirali na njihove sposobnosti rešavanja sukoba s kolegama iz školske klupe, najboljim prijateljima i ljubavnim partnerima.
– Odnos s majkom je prvi odnos s nekom osobom koji imamo u životu. Stoga će nam taj odnos u kasnijem životu poslužiti kao uzorak za sve ostale veze. Ako je vaš odnos s majkom bio dobar velika je verovatnoća da ćete i kasnije znati kako što bolje da funkcionišete u emotivnim vezama – kazao je Džefri Simpson, profesor s Univerziteta u Minesoti.
Na osnovu odnosa koji dete ima s majkom u prvih 12 do 18 meseci života može se predvideti ponašanje u romantičnim vezama 20 godina kasnije.
Pročitajte još:
Šta kad nestane poverenja? >>
Ne posustajte pre prvom preprekom >>
Komentari (0)