Izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju, koje treba da stanu na put višemesečnom kašnjenju naknada zarada trudnicama koje su na bolovanju radi održavanja trudnoće, prvobitno je trebalo da budu u primeni od početka juna ove godine. Iako je javna rasprava završena još u februaru, ove izmene nisu usvojene, pa tako izmenjen zakon nije stupio na snagu. Zvanično, nigde nije pojašnjeno zašto je došlo do odlaganja, pa smo tim povodom uputili pitanje Ministarstvu zdravlja.
– U toku su pripreme na izradi Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju. U ovom momentu, on se dostavlja nadležnim organima na mišljenje. Po pribavljanju svih potrebnih mišljenja, Nacrt zakona se dostavlja Vladi na razmatranje i utvrđivanje Predloga zakona, nakon ćega se prosleđuje Narodnoj skupštini radi donošenja. U pomenutom nacrtu zakona predloženo je da zakon stupa na snagu osam dana nakon objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srbije, a u primenu od 1. januara 2022. godine – navodi se u odgovoru ministarstva.
Foto: Freepik
Kako u prvobitnom i javno dostupnom nacrtu stoji datum primene 1. jun, za sada nismo sigurni da li su ovo jedine izmene i kako će konačna verzija koja ide na Skupštinu izgledati. Članom 18. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju utvrđuje se vreme primene zakona i u njemu i dalje stoji datum 1. jun 2021. (Opširnije pogledajte OVDE >>)
Šta nam donose izmene ovog zakona
Nacrtom o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju predviđa se isplata naknade zarade trudnicama na bolovanju i u slučaju da poslodavac nije isplatio pristigle poreze i doprinose. To znači da trudnice više neće zavisiti od odgovornosti i volje poslodavca. Trudnicama će se isplatiti plata, a od poslodavca će se potraživati neisplaćen novac na konto poreza i doprinosa.
Takođe, trudnice više neće dostavljati doznake poslodavcu. Umesto trudnice, uz njenu saglasnost, informaciju o privremenoj sprečenosti za rad će poslodavcu elektronskim putem dostavljati izabrani lekar.
Nema duplog obračuna naknade zarada, skraćena je procedura i samim tim ove izmene trebalo bi da stanu na put višemesečnom kašnjenju isplata trudnicama. Trenutno veliki broj trudnica ne dobija svoj novac četiri i više meseci, i to samo zbog birokratije i neodgovornosti – kako poslodavaca, tako i RFZO.
Poslodavac više neće obračunavati platu trudnici, već će to raditi RFZO koji će prema novom zakonu, odnosno izmenama, imati rok od 15 dana da isplati novac poslodavcu. Poslodavac će u roku od tri dana taj novac morati da isplati trudnici ili će uz kamatu vraćati novac RFZO. â €
Pored izmena koje se tiču trudnica, izmene ovog zakona treba da donesu i važne izmene za decu i odrasle sa retkim bolestima. Izmenama se uvodi definicija retkih bolesti, a uvođenje te definicije je osnov da Srbija dobije registar obolelih lica.
Komentari (0)