Situacija s početka epidemije kovida-19, koja je izgledala baš kao da se lekari i osoblje u skafanderima u porodilištu pripremaju za snimanje neke filmske scene, u GAK „Narodni front” postala je ne baš svakondnevna, ali – uobičajena.
U kovid odeljenju ove klinike od tada je zbrinuto 247 ginekoloških i akušerskih pacijentkinja sa sumnjom ili potvrđenom infekcijom kovida-19. Obavljen je ukupno 141 porođaj i sve bebe rođene u ovom odeljenju bile su zdrave i kovid negativne.
Foto: Freepik
Profesor dr Željko Miković, direktor klinike, kaže da se osoblje naviklo da svoj posao obavlja pod punom zaštitnom opremom.
– Svi radnici u zdravstvu su na svojim plećima osetili veliki teret zbog korone, ali ni u jednom trenutku nismo smeli da dozvolimo da zbog pandemije bude dovedena u pitanje naša osnovna delatnost – kaže prof. Miković za „Večernje novosti”.
U prvom mahu epidemije u GAK „Narodni front” od kovida je obolelo 75 od ukupno 850 zaposlenih. Profesor Miković kaže da se i danas na klinici razboli neko od kolega, zdravstvenih radnika, kao što i sada na dnevnom nivou imaju kovid pozitivne pacijentkinje.
– Od vanrednog stanja GAK „Narodni front” je pomagao drugim zdravstvenim ustanovama. I sada je više od 25 naših zdravstvenih radnika raspoređeno u kovid bolnici u Batajnici i KBC „Zemun”. I dalje beležimo neverovatno veliki priliv pacijentkinja, i ginekoloških i akušerskih, iz Beograda, Srbije pa čak i regiona.
U samoj organizaciji rada jedina promena je formiranje kovid odeljenja i rad u crvenoj zoni. Miković kaže da je veliki izazov bio da usklade i paralelno zbrinjavaju i kovid i zdrave pacijente pod istim krovom, bez transmisije zaraze:
– To smo uspeli i na to smo ponosni. Posla je bilo mnogo više nego inače. U „Frontu” ovi brojevi se mogu objasniti time što su mnoga porodilišta radila u kovid sistemu, pa nisu obavljali porođaje. Dobar trend smo nastavili i u 2021. godini, od početka epidemije do sada rođeno je gotovo devet hiljada beba.
Sa programom biomedicinski potpomognute oplodnje (BMPO) pauziralo se samo kratko, i to kad je takva bila preporuka svetskih udruženja.
– Od maja 2020. godine udvostručili smo broj lečenih pacijenata i time eliminisali bilo kakve liste čekanja – objašnjava prof. Miković.
– Nastavljamo sa unapređenjem organizacije. Novi embriolozi su na obukama, kako bismo u sledećoj godini ponovo povećali broj procedura vantelesne oplodnje na čak hiljadu. To je dva puta više od ovogodišnjih planiranih petsto, a skoro četiri puta više u odnosu na doskorašnji godišnji broj. Zahvaljujući stručnosti i posvećenosti, kao i najsavremenijoj opremi koju je država obezbedila za kliniku, uspešnost biomedicinski potpomognute oplodnje je na nivou najboljih evropskih klinika, a to je oko pedeset odsto ostvarenih trudnoća – rekao je za „Novosti” prof. dr Željko Miković, direktor GAK „Narodni front”.
Izvor: novosti.rs
Komentari (0)