Proteklih sedam meseci svedoci smo izjava, koje mogu, ali i ne moraju da imaju uporište u odlukama Skupštine grada. Takođe smo svedoci naprasnih izmena odluka, a zatim njihovu retroaktivnu primenu što je po pravilu nezakonito.
Foto: freepik
Uskršnje obećanje
Sve je započeto za Uskrs 16. aprila, kada je gradonačelnik u ostavci Aleksandar Šapić najavio da će sva deca u Beogradu besplatno ići u vrtić.
”Grad Beograd je obezbedio novac za svu predškolsku decu, koja će biti subvencionisana sa 100 odsto, nevezano od toga da li idu u državne ili privatne vrtiće ”rekao je tada Šapić u intervjuu.
Ubrzo se ispostavilo da to nije tačno, odnosno da je delimično tačno. Grad je odlučio da povisi subvenciju sa 22.412 godine na 28.140 dinara. Toliko je, naime, procenjeno da iznosi ekonomska cena boravka jednog deteta u vrtiću na mesečnom nivou. Na dnevnom nivou u proseku 1.235 dinara.
Ova odluka postala je javna u junu kada je objavljena u Službenom listu Beograda pod brojem 41/23. U članu 6 je napisano:
”Mesečni iznos naknade troškova boravka dece u privatnoj predškolskoj ustanovi iznosi mesečno po detetu 100 odsto ekonomske cene koja je utvrđena Rešenjem o utvrđivanju ekonomske cene programa vaspitanja i obrazovanja u predškolskim ustanovama čiji je osnivač Grad Beograd, koje donosi gradonačelnik grada Beograda do 31. decembra tekuće godine za narednu godinu.
U članu 12 je navedeno da „ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom listu Grada Beograda”, a primenjuje se počev od 1. septembra 2023. godine”.
Umesto besplatnog vrtića penali za bolest dece
Roditelji dece koja idu u privatne vrtiće su potpisali ugovore sa vrtićima za novu školsku godinu koja počinje upravo 1. septembra. Vrtići su u međuvremenu podigli cenu svojih usluga i ona se kreće između 270 i 350 evra, što je znači da će roditelji u zavisnosti od vrtića ipak plaćati sumu koj se kreće do 15.000 dinara.
Međutim, iz javnosti nepoznatih razloga 15. septembra je donešena nova odluka gde je u članu 3 navedeno da se „za dane odsustva deteta, priznaje se 50 odsto od dnevnog iznosa” bez obzira da li je odustvo opravdano il ne.
Ova odluka ima retoaktivno dejstvo tako da su roditelji primirani da plaćaju „penale” iako im se dete razboli, što je čest slučaj sa decom u vrtićima. Roditelji su smatrali da je ova odluka zbog retroaktivne primene neustavna.
Foto: freepik – tonodiaz
Nezadovoljstvo roditelja 23.500 dece koliko ih, prema rečima Aleksandre Čamagić, gradske Sekretarke za obrazovanje i dečju zaštitu, ima u privatnim vrtićima Beograda, pokušao je da smiri novom izjavom Aleksandar Šapić najavom da će od 1. decembra refundacija biti povećana na 33.000 i da će biti uplaćivana direktno vrtićima.
Nezadovoljni i privatni vrtići
Ovu najavu odbacio je veliki broj privatnih vrtića koji su naveli da je refundacija vid socijalnog davanja i može da glasi samo na fizičko lice. Osim toga u privatnim vrtićima su rekli da način isplate po kome bi čekali između 45 i 90 dana ugrozio normalan rad jer se dominatno finansiraju iz obrtnih sredstava.
Najava gradonačelnika kao i prvobitno obećanje da će sva deca imati besplatne vrtiće nije podržana odlukom Skupštine grada.
U međuvremenu roditelji su predali peticiju Skupštini grada sa više od 11.000 potpisa i predali su Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti sporne odluke. Takođe je poslat zahtev za pristup informacijama od javnog značaja sa pitanjem zašto je sporna odluka sa višenedeljnim zakašnjenjem objavljena na stranici Službenog glasnika.
Poslednji korak Grada bila je najava mogućeg kompromisa po kome bi se isplata po starom sistemu nastavila u svim vrtićima koji odbiju da im se direktno uplaćuje novac.
Najavljeno je i da će Javni poziv bude poslat tokom naredne nedelje. U međuvremenu stigla je informacija da velikom broju roditelja nije uplaćena naknada za septembar, iako je već počeo novembar.
Epiloga još nema, ali neke stvari su jasne
Dok se čeka epilog, u moru neizvesnosti i kontradiktornosti neke su stvari jasne.
To je da obećanje o potpuno besplatnim vrtićima nije tačno, da su van zakonske prakse donošene retroaktivne odluke čime će se baviti i Ustavni sud, da je narušeno poverenje između Grada s jedne i roditelja i privatnih vrtića s druge strane, a da su mame i tate ostavljeni da se snalaze kako znaju i umeju, opravdano strahujući šta bi još moglo da se izmeni.
Komentari (0)