Ukoliko želite da vas vaš klima-uređaj u vrelim letnjim danima dobro služi, pravo je vreme da uradite servis. Nipošto ne čekajte da klima lošije hladi ili greje ili da ispušta neprijatan miris. Proizvođači savetuju što češće čišćenje klima-uređaja, tako da se čak i garancija na uređaj uslovljava godišnjim servisom.
Vlažna, prljava i tamna mesta unutar klime pogoduju razmnožavanju bakterija, plesni i gljivica. Zbog toga je svake godine, osim redovnog pranja filtera, potrebno uraditi i godišnji servis, prilikom kog se kompletno očisti i dezinfikuje spoljašnja i unutrašnja jedinica.
Redovnim čišćenjem filtera produžićete vek trajanja uređaja, a to će vam oduzeti svega desetak minuta. Filtere potopite u mlaku vodu i ostavite ih da odstoje oko pola sata, a potom ih isperite, prosušite i vratite na unutrašnju jedinicu. U vodu možete dodati i neko sredstvo za dezinfekciju klima-uređaja.
Jednako je važno i da je spoljna jedinica uređaja čista. Vodite računa da se u nju nije zaglavilo lišće ili grane, koji bi ometali normalan rad klime.
Servis za 2.000 din
• Ukoliko jedanput godišnje ne očistite klima-uređaj, trošiće više električne energije, a ujedno će biti i rasadnik bakterija u prostoriji.
• Neočišćenoj klimi kompresor radi pod opterećenjem, pa joj se smanjuje radni vek zbog otežane cirkulacije vazduha.
• Majstori naplaćuju servisiranje klima-uređaja između 2.000-3.000 dinara.
• Sprejevi za dezinfekciju filtera klima-uređaja od 500 ml koštaju oko 400 dinara, u zavisnosti od proizvođača. U sezoni kada klimu najviše koristite, dovoljno je da jednom mesečno ovim sprejom poprskate filtere.
Komentari (0)