Da su otac i majka ravnopravni roditelji, garantuje svaki zakon, ali statistika demantuje. U brakorazvodnim parnicama, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, tek svaki peti mališan završi u očevom novom domu. Tako su, prema poslednjoj analizi, i u 2009. godini sudije odlučile da mužu dodele 758, a ženi čak 3.655 mališana.
U centrima za socijalni rad, gde se procenjuje kome će maloletnici pripasti, odluke se donose timski, a potom se šalju sudu da presudi. Ipak, retke su nedoumice o tome ko ima prvenstvo. Prema objašnjenju u Gradskom centru za socijalni rad ”Beograd”, ova ”veoma osetljiva” mišljenja zavise ”od slučaja do slučaja”, a u obzir se uzima ne samo materijalni status roditelja, posao kojim se bave, uzrast i afiniteti deteta – već i tradicija.
– Očevi često sami prihvataju kulturološki formiranu pasivnu ulogu u roditeljskim odnosima i primat u vaspitanju dece prepuštaju majkama – kaže Sonja Ćosić, rukovodilac Odeljenja u Rakovici. – Ne postoji univerzalno pravilo po kom bi se deca poveravala samo jednom roditelju određenog pola, svaki slučaj je jedinstven. A gleda se šta je za njih najbolje.
I psiholog prof. dr Vladimir Nešić smatra da je tradicija osnov, ali dodaje i da to nije samo srpski izum, jer su slični primeri i u okruženju.
– U narodu je ukorenjen stav da je majka oslonac cele kuće i da ona dom čini toplijim. To je razumljivo, i to ne samo zbog majčinskog instinkta, već i zbog veoma izražene zaštitničke uloge. Otac je, naročito u prošlosti, bio onaj koji više radi i provodi vreme van kuće.
Kolika se prednost daje majkama, vidi se i po rezultatima poslednjeg popisa. U Srbiji je samo sa ocem tada živelo 73.901 dete, dok je čak 252.148 mališana bilo sa mamom. U ove brojke, doduše, ne ulaze samo razvodi, već i porodične tragedije, vanbračne zajednice, ali se procenjuje da ni deceniju kasnije trend neće biti znatno drugačiji.
STARIJI HOĆE OCA
U beogradskom centru za socijalni rad, koji broji 18 posebnih ”filijala”, kažu da su im iskustva pokazala da deca i te kako umeju da manipulišu roditeljima čim postanu dovoljno zreli da se opredele. Tinejdžeri se najčešće cenkaju ne bi li ostvarili što bolje uslove u novom ”okrnjenom” domu. Praksa je, međutim, pokazala i da se stariji dečaci gotovo uvek opredeljuju za život sa – očevima.
I U EVROPI VIŠE SAMOHRANIH MAJKI
I u EU ima najmanje sedam puta više samohranih majki nego očeva, podaci su iz studije ”Eurostata” objavljene prošlog meseca. Tako je u EU 2009. bilo 200 miliona domaćinstava od kojih su četiri odsto činile samohrane majke, a 0,5 odsto samohrani očevi. Najmanje samohranih majki imaju Kipar, Grčka, Finska, Rumunija i Malta, a najviše ih je u Irskoj, Letoniji i Litvaniji.
U svim zemljama članicama udeo domaćinstava koja čine samohrani očevi je – ispod jedan odsto.
Komentari (0)