Istraživanja koja su rađena u gotovo svim zemljama sveta pokazuju da su dobrobiti za porodicu ogromne kada je tata uključen u roditeljstvo. Osim što su tako i sami očevi psihofizički zdraviji, njihove supruge su zadovoljnije brakom, a u takvim porodicama ima znatno manje nasilja. Deca čiji očevi aktivno učestvuju u roditeljstvu odrastaju u stabilnije ličnosti koje se bolje snalaze u društvu i imaju manje šanse da postanu maloletni delinkventi, a veći su im izgledi da steknu visoko obrazovanje, ističe se u najnovijem izveštaju „Očevi u svetu danas” koji je izdala međunarodna organizacija „Ker”.
Iako očevi iz Srbije nisu bili obuhvaćeni ovom studijom, u izveštaju se naglašava da su očevi na zapadnom Balkanu još uvek više angažovani u tradicionalno „muškim” aktivnostima i ređe obavljaju svakodnevne kućne poslove. Zanimljiv je podatak da je 80 odsto muškaraca u Bosni i Hercegovini i 92 procenta muškarca u Hrvatskoj pratilo supruge na zdravstvene preglede tokom trudnoće, ali je svega sedam odsto očeva u BiH i 17 procenata u Hrvatskoj prisustvovalo porođaju.
Izvor: Pixabay
Kada su u pitanju aktivnosti s decom, statistika svedoči da je muškarcima ipak najmilije – igranje. Naime, svega trećina očeva u BiH i polovina očeva u Hrvatskoj menja bebi pelene, a dečju hranu sprema tek svaki peti otac u BiH i 45 odsto očeva u Hrvatskoj.
Uprkos činjenici da ne postoje nikakvi biološki ni psihološki dokazi da mama bolje od tate hrani, povija, oblači i uči dete, majka je centralna figura u životu deteta i u našoj zemlji. Prema analizi Republičkog zavoda za statistiku, očevi se u Srbiji u proseku detetom bave – jedanaest minuta dnevno. Iako je od 2001. godine zakonodavac dozvolio našim očevima da uzmu odsustvo radi nege deteta do navršene prve godine života, svega tridesetak očeva godišnje koristi tu mogućnost.
Izvor: Pixabay
„Istraživanje Unicefa svedoči da su očevi u Srbiji retko angažovani tokom trudnoće svoje supruge, retko prisustvuju porođaju i ne angažuju se kada je u pitanju nega bebe i deteta. Tek nešto više od 35 odsto očeva učestvuje u obrazovnim aktivnostima i to tek kada su deca starija – u uzrastu od tri do pet godina”, istakla je Severin Leonardi iz beogradske kancelarije Unicefa na konferenciji organizovanoj povodom Dana očeva.
Podaci iz studije „Postajanje roditeljem u Srbiji” dr Dragana Stanojevića, docenta na katedri za sociologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, pokazuju da je ovdašnjim očevima roditeljstvo uglavnom sinonim za igru i zabavu, a hranjenje, presvlačenje, kupanje i uspavljivanje mahom prepuštaju mamama.
Čak i kada dete odraste, procenat „angažovanih” očeva se ne povećava značajno – skoro petina se uopšte ne bavi svojom decom. U najnezavidnijoj situaciji su deca razvedenih roditelja, jer je stepen nezainteresovanosti očeva za decu još veći. Uz to ide i podatak da čak dve trećine očeva u Srbiji uopšte ne plaća alimentaciju.
Komentari (0)