Taj praznik obeležava se u znak sećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. godine i njujorški marš više od 15.000 žena koje su tražile kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa. Inicijativu za taj praznik dala je nemačka feministkinja i članica socijalističke stranke Klara Cetkin, a prvo obeležavanje Dana žena je bilo 1911. u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj.
Osmi mart kao praznik pod nazivom Međunarodni Dan žena postoji od 1975. godine koja je bila proglašena medjunarodnom godinom žena, a
dve godine kasnije Generalna skupština UN je rezolucijom proglasila 8. mart Danom ženskih prava i međunarodnog mira.
U Srbiji je najavljen niz osmomartovskih manifestacija. U Beogradu će biti održana konferencija “Žene u javnom životu” koju organizuje Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstva rada i socijalne politike, a na kojoj će, izmedju ostalih, učestvovati predsednica Skupštine Srbije Slavica Djukić Dejanović i ministar rada Rasim Ljajić.
Osmomartovska humanitarna aukcija slika “Deset Naj srpskih slikarki – humanost na delu” biće održana u Skupštini Beograda, a Dan žena biće obeležen i uličnom akcijom na Terazijama u okviru kampanje “Karavan ženskih prava”. Na Trgu Republike nevladina organizacija Žene u crnom organizuje performans pod nazivom “Ni suvišne, ni poslušne – i buntovne i solidarne”, a u beogradskom Domu omladine najavljena je debata “Žene u Srbiji” u kojoj će učestvovati i šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer.
Prva proslava Dana žena u Srbiji održana je 1914. godine.
Pročitajte još:
Kakav je položaj žena u Srbiji? >>
Komentari (0)