Kako za 021 govori Teodora, ona je krajem proteklog meseca imala ginekološku operaciju, da bi zatim početkom juna u nekoliko navrata morala da odlazi u Betaniju na previjanje i vađenje konca. Kako se veoma teško kreće usled svoje primarne bolesti, multiple skleroze, kretanje joj dodatno otežava rana od operacije. Međutim, njoj i njenom ocu ni jedan put nisu dozvolili da se parkiraju u krugu bolnice, što ju je stavilo u nezgodnu situaciju da jedva stojeći na nogama čeka oca.
– Ja sam danas išla da vadim konce, bilo je vruće, a teško se krećem i boli me rana. Oni dakle dozvoljavaju da ja uđem unutra sama, dok tata ode napolje da se parkira, a sad da li ću se ja snaći ili ću u međuvremenu pasti i povrediti se, to nikoga ne zanima. Meni je trebalo samo neko da mi pomogne da odem do ambulante na previjanje – kaže ona i dodaje da na ulazu u Kliniku nije bilo kolica niti bilo kakvih pomagala koja bi joj olakšali ulazak.
Teodora i njen otac su odmah reagovali i čak dostavili i uverenje o tuđoj nezi i brizi koje poseduju i koje dokazuje da Teodora ne može sama da se kreće, ali su radnici obezbeđenja bili neumoljivi. Dozvolili su samo da vozilo uđe u krug bolnice, ostavi pacijentkinju a zatim odmah napusti krug bolnice. Prema Teodorinim rečima, u istoj bolnici operisana je i 2012. i tada nije bilo problema ovakve prirode, već je tu moglo da se parkira i ona je imala mogućnost da dobije svu potrebnu pomoć.
Ovu informaciju potvrdila je i Dušana Vučinić, portparolka KCV-a, koja za 021 kaže da je Klinički centar 9. marta ove godine doneo interni akt po kome je u okviru Klinike za ginekologiju i akušerstvo dozvoljeno parkiranje samo službenim vozilima, vozilima sa posebnim odobrenjem i zaposlenima.
- Svako pravno lice uređuje način korišćenja prostora, pa i parkinga, zbog očuvanja procesa rada, u skladu sa svojim potrebama i prioritetima. Do pre dve godine je bilo dozvoljeno parkiranje u krugu Klinike za ginekologiju i akušerstvo, ali zbog nesavesnog ponašanja pacijenata i drugih lica došlo je do ugrožavanja osnovne funkcije procesa rada na Klinici kao i bezbednosnog ugrožavanja (zakrčeni putevi evakuacije, putevi snabdevanja), te je internim aktom KCV regulisao korišćenje parking prostora - stoji u odgovoru KCV-a.
Kako 021 saznaje, u Teodorinom slučaju stoga nije došlo do prekoračenja odgovornosti niti kršenja pacijentovih prava, jer je ovim internim aktom “svim nepokretnim i teže pokretnim pacijentima omogućen prilaz vozilima do najbližeg ulaza u objekat u kome se vrši zdravstvena usluga”, kako je i učinjeno u ovom slučaju. Parkiranje vozila nakon toga, mora se izvesti van kruga Klinike.
Komentari (0)