U trudnoći ste se ugojile 20 kilograma? Možda i malo više? Sad, kada ste se porodile, očajne ste jer vam se kilogrami ne smanjuju. Ne gubite ni 100 grama. Neposredno po porođaju gubite između šest i osam kilograma. Ali sve ostalo je i dalje tu. Stručnjaci ni za živu glavu ne savetuju dijete jer je najvažnije zdravlje vaše bebe, koju dojite.
Istraživanja su pokazala da je potrebno devet meseci posle porođaja da bi se telo žene vratilo u normalu. Dakle, strpljivo!
– Mame moraju na umu da imaju bebino zdravlje. Zbog toga nikakve dijete ne dolaze u obzir! Ishrana mora da bude zdrava i uravnotežena. Sve hranljive namirnice utiču na kvalitet mleka, a to uslovljava i stanje deteta – savetuju ginekolozi.
A nutricionisti preporučuju da je tokom dojenja potrebno da žena unosi dodatnih 500 kalorija, jer toliko ode na bebinu dnevnu ishranu.
– A zbog preživljenog stresa tokom porođaja i posle njega, ženama opada imunitet, hormoni im divljaju, energija je na minimumu, pa se naporne i iscrpljujuće vežbe ne preporučuju odmah. Pametnije je da u početku šetaju sa svojim bebama. Mame takođe moraju da imaju na umu da će njihovo telo samo, prirodnim putem da se vrati u normalu, samo mu treba vremena i mnogo vode – kažu oni.
Ipak, nije samo problem fizički izgled. U trudnoći dolazi do rizika od nemogućnosti zadržavanja mokraće ili spuštanja genitalnih organa posle porođaja, bolova u leđima zbog lošeg držanja tela.
Dragana Marić, viši fizioterapeut i fitnes instruktor, za Dr Kurir kaže da mame, u zavisnosti od vrste porođaja, same treba da se odluče za vrstu fizičke aktivnosti.
– U najranijem periodu bolje je manje vežbati. U konsultaciji s lekarom posle šest nedelja od porođaja, preporučujemo redovno vežbanje, koje donosi rasterećenje i ponovno uspostavljanje ravnoteže u telu – navodi ona.
Saveti za zdravu ishranu:
– jedite proteine – ribu, jaja, govedinu
– jačajte imunitet – pijte zeleni čaj, jedite bobičasto voće, beli luk
– izbegavajte prerađeni šećer
– za proizvodnju dobrog mleka pijte dosta vode
– dajte organizmu vitamina A, B, C, D, E – jedite spanać, šargarepu, kelj, crvenu papriku, brokoli, pomorandže, jaja, pečurke, mleko, orahe, lešnike, bademe
– jedite banane, dinju, agrume, jer sadrže kalijum
– konzumirajte mleko i mlečne proizvode, smokve, grašak, pasulj, lisnato zeleno povrće – zbog kalcijuma
Komentari (0)