Od danas će i građanke Vojvodine biti u mogućnosti da doniraju svoje mleko bebama čije majke ne mogu da ih doje. Na Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, otvorena je prva banka humanog mleka u Pokrajini.
– Sve majke koje doje svoje bebe, i pritom imaju i viška mleka, sada će moći da pomognu onim majkama i njihovim bebama koje imaju problema sa dojenjem. To je jedan veoma human čin koji je pre svega značajan prevremeno rođenim bebama, za koje je majčino mleko od izuzetne važnosti, rekao je dr Slobodan Grebeldinger, direktor Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine.
Prva banka humanog mleka otvorena je 2009. godine na Institutu za neonatologiju u Beogradu i do sada je njen rad pokazao izuzetne rezultate.
– Tokom četiri godine postojanja, uspeli smo da sakupimo 16.500 litara majčinog mleka kojim su hranjene najugroženije bebe. To je zaista značajna stvar, a ohrabruje činjenica da je broj donorki i količine mleka koju prikupljamo iz godine u godinu sve veći, istakla je dr Milica Ranković Janevski, direktorka Instituta za neonatologiju.
Banka humanog mleka je otvorena u okviru kampanje „Podržimo razvoj banaka humanog mleka”, tokom koje se od svake prodate flaše vode Rosa, izdvajaju sredstva za opremanje Instituta u Novom Sadu najsavremenijim medicinskim aparatima kao i za nastavak podrške Prvoj banci humanog mleka koja se nalazi na Institutu za neonatologiju u Beogradu.
Vođeni time da se u Srbiji svake godine prevremeno rodi više od osam hiljada beba, od kojih polovina ima ozbiljne zdravstvene probleme, Rosa već tri godine pruža podršku institucijama u kojima borave prevremeno rođeni mališani. Akcija se sprovodi pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i u saradnji sa udruženjima Roditelj, Bebac i Care Direct.
Komentari (0)