Trudnice i porodilje su jedne od najzabrinutijih tokom pandemije korona virusa, jer su prinuđene da odlaze u Dom zdravlja zarad redovnih pregleda.
Foto: Freepik
Kako bi uradili neophodne testove njihov odlazak kod lekara je neophodan, ipak u Domu Zdravlja Novi Sad patronažna služba organizovala se tako da jedan od pregled novorođenčeta rade u kućnim uslovima. Tačnije u pitanju je Gatrijev test koji se bebama radi tako što se se uzorkovanje krvi iz pete.
Da bi se prilagodili trenutnoj situaciji medicinski radnici, tačnije patronažne sestre, odlaze kod porodilja kako bi u kućnim uslovima obavili veoma bitan neonatalni skrining .
Načelnica polivalentne službe Doma zdravlja Novi Sad Kristina Nedeljković kazala je za RTV da su porodilje sada pod dodatnim stresom i da bi im olakšali prenatalni skrining radiće patronažne sestre koje posećuju njih i bebu „Mi i doba epidemije nastavljamo da posećujemo babinjare i novorođenčad, poštujući sve principe zaštite, te smo u saradnji sa Dečijom bolnicom dogovorili da radimo obavezni skrining. Naime, porodilje zbog Gatrijevog testa nemaju potrebe da izlaze iz svojih domova”, rekla je ona i dodala da patronažne sestre uzorkuju krv iz pete novorođenčeta.
Sve mame koje su se porodile u GAK Novi Sad imaju mogućnost, bez obzira na mesto boravka, da se bebama uradi Gatrijev test u kućnim uslovima.
Za sve informacije u vezi sa Gatrijevim testom možete se obratiti na: 021/4879-862 i 064/8088181 ili na mail
[email protected]Šta je Gatrijev test?
Gatrijev test se obavlja u okviru skrininga, kako se medicinski naziva program sistematskog traganja za nekom bolešću unutar određenog dela populacije. U ovom slučaju reč je o fenilketonuriji, bolesti kod koje se aminokiselina fenilalanin ne razgrađuje u organizmu, nego se nagomilava uzrokujući oštećenja centralnog nervnog sistema.
Prilikom vađenja krvi za Gatrijev test, bebe se istovremeno testiraju i na još jednu bolest – hipotireozu, odnosno smanjen rad štitne žlezde. Cilj ovog testa je da se bolesti rano otkriju, kako bi lečenje započelo pre pojave kliničkih simptoma. Tada deca nemaju nikakve posledice i žive normalno.
Komentari (0)