Da li ultrazvuk može uvek, bez izuzetka, da pokaže anomalije novorođenčeta u stomaku? Pojedini stručnjaci tvrde da ne može. Da ultrazvuk nije svemoćan i da uvek postoje izuzeci kada su u pitanju određene vrste anomalije.
Roditelji, tek rođene devojčice iz Novog Sada, osetili su pre 10 dana na svojoj koži šta ovo znači. Tek na samom rođenju, saznali su da beba nema stopalo i ima deformitet obe šake.
Otac Dragan Mitrović (33) za ovaj propust optužuje ginekologa Srboljuba A. iz privatne klinike “Ferona”, u kojoj je njegova žena vodila trudnoću. On tvrdi da je ovaj lekar kriv što se njegova beba rodila bez levog stopala i sa teškim deformitetima prstiju obe šake.
– On za devet meseci i osam ultrazvučnih pregleda nije primetio da beba ima anomalije, a za to vreme uzeo nam je silan novac da bi u “Feroni” privatno vodio trudnoću moje supruge. Ona se porodila 11. oktobra u novosadskom porodilištu Betanija i na svet je donela devojčicu. Niko nije ni slutio da nešto nije u redu. Tek po rođenju, saznali smo da nam beba nema jedno stopalo, a da su svi prsti na rukama izdeformisani. Očajni smo jer je doktor posle svakog pregleda rekao da je sve u najboljem redu – kaže za “Bebac” tata Dragan Mitrović, dodavši da je poslednji UZ bio 24.septembra i da ginekolog ni tad ništa nije rekao.
Zabrinuti otac: Dragan Mitrović
Devojčica je prebačena u novosadsku Dečju bolnicu, na Odeljenje medicinske genetike, a tata kaže da za ovo osoblje i lekare ima samo reči hvale.
– Oni su zaista divni i prema našoj ćerci i prema supruzi, koja sve ovo teško podnosi. Sa advokatom se dogovaram oko tužbe. Svima je jasno da je ovde napravljen ogroman propust, a to mi je potvrdio i ginekolog koji je porodio moju ženu – kaže Mitrović.
Dr Srboljub A. je za dnevni list “Informer” rekao da tokom cele trudnoće ništa nije ukazivalo na ovako velike anomalije.
– Mislim da se radi o retkoj bolesti. Ja sam pratio tu trudnoću i sve je bilo u redu do samog kraja. Najverovatnije da je došlo do sindroma amniotskih brazdi kada omotač oko bebe ili pukne ili stvara male priraslice koje se najčešće obmotaju oko ekstremiteta i onda dovode do atrofije ili do amputacije. To se obično desi u kasnijoj fazi trudnoće – navodi doktor.
Svi stručnjaci koje je portal “Bebac” kontaktirao, slažu se u jednom: postoje neke vrste anomalija koje se, retko, ne mogu utvrditi ultrazvučnim pregledom.
– Anomalije se dešavaju, nisu česte, ali na primer, srčanu anomaliju ploda ima svaka stota beba u proseku. Neke se uoče na vreme, neke tek posle rođenja. Tako je i sa “amniotik bend sindromom”, na koji ovaj slučaj podseća. Jednostavno, postoje ograničenja ekspertskog ultrazvučnog pregleda i to roditelji moraju znati, odnosno svaki ginekolog dužan je da roditeljima jasno ukaže na to – kazali su stručnjaci za naš portal. No, kako ne žele da se mešaju u ovaj ozbiljan slučaj, niko od njih nije bio rad da imenom i prezimenom iznese svoj stav.
Komentari (0)